Hlavní navigace

93 % Čechů sdílí výdaje s partnerem

Sdílet

Drtivá většina Čechů žijících v páru se raději podílí na krytí výdajů s partnerem, než aby je musela hradit zvlášť. Vůbec nejčastěji sdílejí páry výdaje za dovolenou a bydlení, téměř 40 % se ale společně podílí i na splácení půjček. Vyplynulo to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis.

Pokud je v plánu společná dovolená, sdílí výdaje raději společně s partnerem či partnerkou více než 60 % českých párů. Tento postoj přitom zastává podobný podíl mužů i žen. Jen o něco méně lidí se raději společně podílí i na výdajích za bydlení, ať už jde o hrazení nájmu či energií. V obou případech platí, že jsou o něco více sdílení nakloněni mladší lidé.

Další oblastí, na kterou je velká část lidí žijících v páru raději ve dvou, jsou podle průzkumu půjčky. Na hrazení splátek úvěrů se společně s partnerem podílí 39 % dotazovaných, a to prakticky nehledě na jejich věk či vzdělání.

Polovina českých párů sdílí raději se svým partnerem či partnerkou také výdaje za jídlo a další potraviny. Naopak v případě hrazení útraty v restauraci je tento trend vidět ve větší míře jen mezi mladšími ročníky. Od 30 let výše se oba partneři podílejí na hrazení útraty v restauraci maximálně v jedné třetině párů.

Z dalších oblastí sdílí zhruba jedna třetina partnerských či manželských dvojic výdaje za zábavu v podobě kulturních akcí či koníčků. Výrazně více se přitom chtějí na krytí těchto výdajů podílet s partnerkou muži než obráceně. Třetina respondentů se raději společně s partnerem podílí také na placení účtů za telefon či internet.

Více než třetina lidí přiznává, že je pro ně sdílení atraktivní především kvůli výhodám či úsporám, které z něj mohou vyplývat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).