Hlavní navigace

Stejné poplatky pro klienty stavebních spořitelen po dobu šesti let

Sdílet

Zuzana Šourková 16. 12. 2004

Ministerstvo financí dnes předložilo návrh nových pravidel ve stavebním spoření. Podle tohoto návrhu by stavební spořitelny nesměly měnit poplatky uvedené ve smlouvě. Platný ceník by ze strany spořitelny nesměl být změněn do doby, než klient požádá o úvěr nebo po dobu šesti let.Tedy po dobu, během které je klientovy vyplácena státní podpora. Zvyšování poplatků v následujících letech by upraveno nebylo.

Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy by novela mohla platit od května příštího roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 12. 2004 17:27

    Docent (neregistrovaný)
    Z odpovědi ministerstva financí ze začátku tohoto roku:

    "Pro Vaši informaci dále uvádím, že podle platného znění § 15 zákona č. 96/1993 Sb. je MF oprávněno provádět pouze kontrolu záležitostí týkajících se dodržování podmínek pro poskytování státní podpory. MF tedy není oprávněno kontrolovat výši a rozsah poplatků uvedených v sazebníku, posuzovat provedené změny a hodnotit jejich oprávněnost. MF také není oprávněno vstupovat do obchodních závazkových právních vztahů mezi účastníkem stavebního spoření a stavební spořitelnou, do nichž problematika spojená s účtováním konkrétních poplatků účastníkovi - v rámci jeho smlouvy o stavebním spoření - spadá."

    Uběhlo pár měsíců a MF se najednou cítí "oprávněno vstupovat do obchodních závazkových právních vztahů"? Kde k té oprávněnosti tak najednou přišlo?
  • 16. 12. 2004 23:34

    jezevec (neregistrovaný)
    To je uplně fuk.
    Pokud tento úzus, jehož porušení 99% obyvatelstva vnímá přinejmenším jako v rozporu s dobrými mravy, stavební spořitelny nebyly ochotny dodržovat dobrovolně - je dobře že si na ně někdo dokázal došlápnout. Jakou hůl si přitom našel, je celkem fuk - hlavně že s ní řeže.
    Já jsem to pochopil tak, že stavební spořitelna pouze ZPROSTŘEDKOVÁVÁ výplatu státní podpory klientovi. Stát má na zprostředkovatele transferu podpory nějaké nároky (například bankovní licence). Pokud mezi tyto nároky stát zahrne též závazek výplatce dodržovat nějakou službu (například závazek zmrazení poplatku po dobu spoření), a výplatce by tuto službu neposkytl - nemohl by ve svých marketingových komunikacích nabízet zprostředkování výplaty státní odpory, a byl by nekonkurenceschopný. Neřikám že to tak je, je to jen jedna z mnoha možností jak kampeličky přinutit k očekávanému chování.
  • 17. 12. 2004 1:18

    Karel Juříček (neregistrovaný)
    To není zajímavé, ale normální. Předpokládám, že pod citovaným dopisem je podepsán jistý JUDr. Ing. J.Š., tehdy ředitel odboru finančního trhu. Jenže po nástupu nového náměstka byla tato žába na prameni odejita a věřte mi, že vím, o čem mluvím. S oním pánem jsem se na kapitálovém trhu setkával asi pět let a nebylo u nás větší brzdy zavádění nových trendů. Pan doktor přežil v podstatě kohokoliv a pokud by nový náměstek už neudělal nic jiného, tak si jeho odvoláním zasloužil dík naprosté většiny kapitálového trhu. A jelikož předpokládám, že nová úprava stavebního spoření je také jeho iniciativa, tak se přidávám i jako nespokojený klient stavební spořitelny :-))
  • 18. 12. 2004 18:50

    Docent (neregistrovaný)
    Ano, byl to pan J.Š. a podle stylu a arogance dopisu to byl, přes své dva akademické tituly, naprostý blb. Bohužel nová úprava zákona má platit jen pro nové smlouvy, po účinnosti změny zákona, takže předpokládám, že u starých smluv spořitelny poplatky zvýší nejméně na pětinásobek, aby si tu újmu trochu vynahradily a donutily klienty staré smlouvy ukončit.
  • 17. 12. 2004 6:08

    VlK (neregistrovaný)
    " nebo po dobu šesti let.Tedy po dobu, během které je klientovy vyplácena státní podpora. " a já se divil,kde se rodí ten široce rozšířený omyl. Neměla ta věta být nějak takhle?
    "Tedy jinak po dobu, během které je výpověď stavebního spoření spojena se ztrátou dosud připasané státní podpory"
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).