Hlavní navigace

40 % žadatelů o půjčku by zamlčelo dluh

Sdílet

Čtyřicet občanů ze sta by při žádosti o půjčku zamlčelo fakt, že mají u jiné společnosti dluh po splatnosti. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK pro sdružení SOLUS.

Nejméně ochotní přiznat pravdu o existujícím dluhu po splatnosti jsou mladí lidé ve věku 15 až 29 let. Dluh by zde zamlčelo 51,4 % dotázaných. Ve věkové kategorii 45 až 59 let by naopak dluh po splatnosti zamlčelo pouze 25 % dotázaných. Častěji by nevyrovnaný závazek zamlčeli muži (42 %) než ženy (38 %).

Česká národní banka upozorňuje, že, pokud klient žádá o půjčku a ví, že v důsledku existence jiných závazků po splatnosti nebude svůj nový dluh schopný splácet, může se dopustit trestného činu úvěrového podvodu. Za takový čin hrozí trest odnětí svobody až na 10 let, uvádíJan Slanina, právník sdružení SOLUS. Podle průzkumu to ale ví pouze 10 % občanů.

Do prodlení s úhradou splátek půjčky, úhradou energií v domácnosti, nebo třeba účtu za mobilní telefon se podle výzkumu dostalo 43 % dotázaných. Častěji přiznávají potíže ženy (46 %) než muži (41 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).