Hlavní navigace

Za ziskem ČSOB ve výši 6,2 miliardy Kč v r. 2003 stojí růst obchodů s klienty, nikoliv rozpouštění oprávek

ČSOB vykázala k 31.prosinci 2003 auditovaný konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních standardů IFRS ve výši 6,2 mld. Kč. Kapitálová přiměřenost byla vykázána na úrovni 15,36 %.

Sdílet

Výsledek potvrzuje dlouhodobý, stabilní trend vysoké ziskovosti ČSOB. V roce 2003 byl tažen dynamickým rozvojem obchodů s klienty a přínosem uskutečněných investic do technologií a do rozvoje pobočkové sítě v SR. Významného nárůstu výnosů z poplatků a provizí (+ 14 %) a vyšších úrokových výnosů (+ 7 %) dosáhla banka dynamickým růstem zejména v oblasti úvěrování, přímého bankovnictví včetně transakcí s platebními kartami a v domácím platebním styku. Fyzickým osobám a malým a středním firmám poskytla ČSOB o 51% větší objem úvěrů než rok předtím. Inovacemi v nabídce zajištěných podílových fondů a způsobem retailového poradenství pod názvem ČSOB Klíčový plán motivovala klienty k lepší diverzifikaci jejich investic. Stala se na domácím trhu průkopníkem transformace termínovaných depozit do produktů s vyšší přidanou hodnotou. Získala tím 80% tržní podíl v prodejích zajištěných fondů. V roce 2003 se projevily crosselingové vazby a Skupina ČSOB těžila ze silného tržního postavení jednotlivých dceřiných společností.

Obchodní expanze, investice i míra zisku je v souladu se strategickým plánem. Vykázaného zisku bylo dosaženo při současném nárůstu vlastního jmění na 46 miliard Kč. V přepočtu na mezinárodně doporučené standardy kapitálové přiměřenosti pro tranzitivní ekonomiky (CAD 10%) vykázala ČSOB návratnost kapitálu (ROE) 31,3%.

PAVEL KAVÁNEK, předseda představenstva a generální ředitel ČSOB komentoval oznámené výsledky slovy:

„Mám radost z vykázaného obchodního růstu napříč klientskými segmenty. Vsadili jsme na produktové inovace, rychlost, zjednodušení procesů a na pružnost obsluhy. Výsledkem je vysoká míra ziskovosti, za kterou stojí podstatné zvýšení počtu a objemů transakcí. Naši zaměstnanci osvědčili svou profesionalitu a zkušenost při dalším prohlubování vztahu ke klientům. Upevňování partnerství banky se zákazníky, rozsah a všeobecná dostupnost našich služeb zajišťují Skupině ČSOB vysoce konkurenceschopnou tržní pozici, kterou budujeme s ohledem na perspektivu rozšířené EU. Výsledky roku 2003 potvrzují udržitelnost vývoje naší ziskovosti. ČSOB jako největší součást KBC, bude i nadále ČSOB – využívat transferu know-how z této největší finanční skupiny operující ve střední Evropě, i benefitů vysokého ratingu.“

Milan Tománek
výkonný ředitel
Komunikace a vztahy k investorům

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).