Hlavní navigace

Obliba internetových plateb stále stoupá

V zemích EU tvoří platby kartami čtvrtinu veškerého prodeje po internetu

Sdílet

Praha, 27. května 2003 – Podle statistiky asociace Visa International dosáhl objem elektronického obchodu uskutečněného prostřednictvím karet Visa v České republice za rok 2003 téměř 175 milionů Kč, což představuje v porovnání s předchozím rokem nárůst o 120 procent. Stále větší počet českých spotřebitelů platí na internetu kartou, protože tento typ transakce je rychlejší a pohodlnější než nakupování v tzv. kamenných obchodech. Počet internetových transakcí uskutečněných kartami Visa vzrostl v roce 2003 na 63 000, tj. o 80 procent.

Míra používání karet Visa v České republice ukazuje, že návyky spotřebitelů se mění s tím, jak si stále více uvědomují výhody nakupování na internetu a bezhotovostních plateb. V České republice elektronický obchod zatím představuje jen malé procento celkového objemu kartových transakcí, ovšem toto číslo v poslední době rychle roste a je potěšující, že pro účely internetových transakcí je nejčastěji vybírána právě platební karta, vysvětluje Miloslav Kozler, manažer pro Českou republiku asociace Visa International. K internetovým nákupům lze použít všechny typy karet Visa a Visa Electron, vždy však záleží na tom, jaké parametry pro internetové platby nastaví banka, dodává Kozler.

Asociace Visa International a členské banky věnují značnou pozornost bezpečnosti internetových nákupů a svým klientům dávají rady ohledně toho, na co by si na navštěvovaných stránkách měli dávat pozor. Jednotlivci by měli vždy mít možnost rozhodnout, jakým způsobem budou zpracovány informace získané prostřednictvím internetu, zejména pokud má provozovatel webové stránky k dispozici údaje, které lze využít k jiným účelům, než pro jaké byly získány (například prodávání e-mailových adresářů apod.).

Elektronický obchod je nejrozšířenější ve Spojených státech a právě v USA se uskuteční přes 66 procent všech internetových transakcí platební kartou. Druhým nejrozvinutějším regionem je v tomto směru Evropská Unie, která se na globálním elektronickém obchodu podílí 25 procenty.

Platby kartami Visa tvoří více než 60 procentech všech nákupů po internetu. V roce 2003 dosáhl celkový objem internetových transakcí kartami Visa hodnoty 96,3 miliardy USD, což je o 59 procent více než v roce 2002.

Bezpečnost internetových transakcí zajišťuje systém Verified by Visa, který snižuje riziko zneužití karet na internetu a zvyšuje důvěru zákazníků při nakupování po internetu. Míra zneužití karet Visa zůstala na stejné úrovni jako před šesti lety, přičemž z každých zaplacených 100 amerických dolarů připadá na podvodné transakce necelých deset centů. S růstem internetových transakcí se očekává, že zabezpečovací systém Verified by Visa sníží počet sporných internetových transakcí minimálně o dalších padesát procent.

Jak tato technologie funguje? Řečeno velmi jednoduše, vyžaduje po držiteli karty, aby při platbě po internetu zadal heslo, stejně jako při platbě v obchodě podepisuje stvrzenku nebo zadává PIN při výběru z bankomatu. Tak je zajištěno, že nakupující je skutečně tím, za koho se vydává. Je to jednoduchá, bezplatná a transparentní služba, jež se výborně osvědčila ve Spojených státech a rychle se rozšiřuje i v Evropě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).