Hlavní navigace

ČEZ a PM míří vzhůru, černý pátek Komerční banky

[Tisková zpráva] Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 7.7. do 9.7. 2004

Sdílet

Při zběžném pohledu na vývoj indexu PK 30 by se mohlo zdát, že uplynulý týden na trhu RM-S patřil spíše k těm nudnějším. Index nejdříve ve středu dvě desetiny procenta získal, aby je hned následující den ztratil, vše pak završil páteční půlprocentní pokles na závěrečných 1 094,86 bodů. Přesto pouhé tři dny obchodování přinesly hned několik zajímavých pohybů kursů a jednu neméně zajímavou nabídku odkupu akcií.

Jak se zdá, obnovené přízni investorů se opět těší akcie ČEZ, které v pátek uzavíraly na 190,80 Kč. I zkrácený týden jim stačil k zisku 3,08 %. Za poslední dva měsíce tak z hodnoty 166,50 Kč (13. 5.) posílily celkem již téměř o patnáct procent. Tohoto výsledku navíc dosáhly i přes fakt, že se v současnosti již obchodují bez nároku na osmikorunovou dividendu. Dařilo se rovněž akciím Philip Morris, které si především díky středečnímu čtyřprocentnímu růstu polepšily celkově o 5,68 % na 16 961,70 Kč. Naopak ani vidina dvousetkorunové dividendy zatím nepomáhá Komerční bance. Akcie banky v uplynulém týdnu ztratily 135 Kč neboli 4,62 %, když se postupně propadly až na 2 765,90 Kč. Jen během pátku přitom přišly o 3,57 % své hodnoty. Radost svým majitelům neudělaly ani akcie Českého Telecomu. Ty se na RM S obchodovaly až do pátku stále s nárokem na dividendu ve výši 17 Kč. Přesto páteční závěrečný kurs 312,60 Kč v tomto případě představuje celkovou ztrátu 2,4 %.

O 1,58 % na 436,80 Kč si polepšily České radiokomunikace. Důvod, proč právě tento závěrečný kurs je zřejmý. Majoritní akcionář, konsorcium Bivideon, ve čtvrtek zveřejnil svůj záměr nabídnout minoritním akcionářům odkup akcií za cenu 440 Kč. Zda se tato nabídka nakonec uskuteční nyní závisí na posouzení Komise pro cenné papíry.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).