Hlavní navigace

Za módou s easyJet

Milán je velkým obchodním a finančním centrem, ale hlavně je znám jako světová metropole módy. Například i anglické slovíčko „milliner” – kloboučník je vlastně odvozeno od názvu této severoitalské metropole. Každý ví, že v Miláně se nachází nepřeberné množství módních domů, ještě více obchodů a svoje butiky tam mají ti nejúspěšnější módní návrháři ze všech koutů světa. Určitě se tam musíte vypravit i vy, zvláště pokud jste velkými fanoušky nakupování! easyJet, přední nízkonákladové aerolinie v Evropě, nedávno otevřel přímou linku z Prahy na letiště v Miláně Malpensa, takže se za pouhých 90 minut můžete jednoduše, rychle a za dobrou cenu dostat do „nákupního ráje”! Letenky jsou dostupné od 729 Kč za jednu cestu (včetně všech tax a poplatků) a můžete si je zarezervovat na www.easyJet.com.

Sdílet

Začněte vaši cestu po nákupech v samém srdci luxusních milánských obchodů na Via Montenapoleone, Via della Spiga a Via Sant´Andrea, což jsou velmi elegantní ulice, které dohromady tvoří vnější hranice tzv. Módního okrsku (Fashion District). Objevte oslňující šperky z dílen těch nejslavnějších klenotníků na světě, dále oblečení a doplňky, pro které byste udělali vše, jen je získat, nebo botky a botičky, které jsou uměleckým dílem samy o sobě. Všechno tady působí velmi okázale a má „chic“ nádech. Možná se stane i vám, že jednou vkročíte do zkušebních šaten a vyjdete ven se spoustou různých balíčků. Italská móda je prostě fascinující a nechá zlákat její fanoušky s celého světa, kteří do milánské módní metropole zavítají.

Následuje seznam různých milánských ulic s módou:


• Via Montenapoleone je bezesporu jádrem celého Fashion District. Právě tam najdete všechny ty nejlepší butiky, obchody, ale také nejlépe oblečené nakupující zákazníky, kteří chtějí být « in » a hlavně být všemi viděni. Tady a ještě v několika přilehlých uličkách narazíte na ty nejdražší módní kousky od Gucci, Ralph Lauren, Salvatore Ferragamo, Luis Vuitton, Prada, Valentino, Versace a dalších. Tato ulice má dokonce i svoji vlastní (módní) webovou stránku: www.viamontenapoleone.org)
• Ve Via Sant´Andrea, ulici , která křižuje Via Montenapoleone, se nacházeji domy těchto módních značek: Channel, Armani, Moschino, Kenzo, Hermés a další.
• Což takhle si užít nakupování nebo alespoň úžasných výkladů butiků na známé Via della Spiga, kde sídlí DG, Sergio Rossi, Bulgari atd.
• Rovněž elegantní je Via della Spiga. Právě tam se na čísle 31 nachází Spazio Armani – rozsáhlý obchod Giorgio Armani, kde můžete obdivovat zkušební prostory Emporio Armani, pochutnat si na drinku v Emporio Armani Café, či se nechat zlákat na večeři do restaurace Nobu, kterou otevřel nedávno nejlepší japonský kuchařský mistr Nobuyuki Matsuhisa společně se známým hercem Robertem de Niro.

Hledáte “cenově dostupnější” nakupování? Pak bychom vám doporučovali navštívit spíše tyto čtyři ulice:


• Corso Vittorio Emanuele, která spojuje náměstí Piazza Duomo a Piazza San Babila a na jejím začátku je opravdový „monument” milánského nakupování – obchodní dům Rinascente. Na této ulici najdete „sofistikovanější” módní značky jako Max Mara, Moreschi nebo Pollini, ale i velmi populární značky HM a Zara. Corso Buenos Aires je jednou z vůbec nejdelších ulic v Evropě, kde jsou ještě více komerčnější obchody: Benetton, Kookai a další…
• Na Via Torino, která se rozpíná mezi Milánským dómem a Corso di Porta Ticinese potkáte spíše zákazníky mnohem mladšího věku, kteří hledají spíše sportovní kousky a oblečení pro volný čas za dveřmi obchodů Foot Looker, Camper, Energy apod.
• Čím blíže zabloudíte do městské části kolem kanálu Navigli, což je oblast módního street stylu, tím více se ráz obchodů kolem vás mění. Na Corso di porta Ticinese je smícháno vice různých druhů obchodů dohromady: od značek jako Diesel, Miss Sixteen nebo Gas, přes second hand obchody, nepřehlédnutelné butiky módních návrhářů, obchody, které prodávají ručně vyráběné oděvy a doplňky například z hedvábí a mnoho dalšího. Milán se může pochlubit také několika velmi zajímavými trhy – zastavte se na dvou nejtypičtějších:
• Fiera di Senigallia se stal už milánskou “legendou” a koná se každé sobotní dopoledne na Viale d´Annunzio. Toto příjemné místo u mola jednoho z milánských kanálů má skvělou atmosféru – hluk, pokřikování prodávajících, pestrá mozaika barev a vůní, zkrátka jak to obvykle na bleším trhu bývá. Hledáte něco speciálního? Což takhle lidové umělecké výrobky z Indie, Jižní Ameriky nebo Afriky, nové i second hand oblečení, starší nábytek, napodobeniny lamp ve stylu „art nouveau”, knihy, gramofonové desky apod. Do toho se line typická hudba senegalských pouličních hudebníků hrajících na různě velké bubínky, která nutí kolemjdoucí, aby přidali do kroku…
• Pravidelně každou poslední neděli v měsíci mate šanci zaskočit na Mercatore del Naviglio Grande, což je rozsáhlé tržiště, kde bývá obvykle víc než 400 vystavovatelů, jež nabízí vše od starého nábytku, různých zajímavostí do bytu, starých knih, šperky, ale ještě mnohem více… Přesvědčte se sami!

Týden módy v Miláně

Týden módy je prestižní událostí v tomto odvětví, která trvá přibližně týden a na které obvykle představí všichni módní návrháři a módní domy svoje nejnovější kolekce. Třešničkou na dortu bývají módní přehlídky na molu. Týden módy se koná v těch největších módních metropolích světa: v New Yorku, Paříži, Londýně, Milán nevyjímaje. Od roku 2000 se pomalu přesunulo pořádání těchto týdnů módy I do jiných velkých měst v různých částech světa, aby mohli předvést svoje nej… i ostatní návrháři kdekoli na světě.

Nicméně pro hlavní módní destinace, včetně Milána, stale platí, že Týden módy je pořádán dvakrát do roka: od ledna do března se koná podzimní týden módy a čas od září do listopadu je zase vyhrazen pro jarní kolekce. Týden módy proběhne vždy několik měsíců před začátkem sezóny, aby měli módní novináři a nákupčí dostatek času udělat si jasnou představu o tom, co se bude v nadcházejícím období nosit. Maloobchodníci zase potřebují dostatek času domluvit všechny objednávky, případně zahrnout některé z módních návrhářů do své prodejní strategie.

Týden módy je vždy okázalou záležitostí pro všechny, kde nesmí chybět všichni ti, kteří mají s módou co do činění: media, celebrity, hlavní obchodní řetězce, zástupci zábavního průmyslu a mnoho dalších. Během týdne proběhne obvykle několik gala večerů a charitativních večírků, koncertů živé hudby, výstav šperků, doplňků, kosmetiky apod. Patříte-li k milovníkům módy, pak právě na této události nesmíte chybět ani vy!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).