Hlavní navigace

Tři pilíře nového důchodového systému

Nový systém penzijního spoření začne fungovat od 1. ledna 2013. V něm si na penze budeme moci nově spořit ve třech pilířích.

Sdílet

Nový systém penzijního spoření začne fungovat od 1. ledna 2013. V něm si na penze budeme moci nově spořit ve třech pilířích: průběžném povinném, dobrovolném důchodovém spoření a ve stávajícím režimu doplňkového penzijního připojištění. Co tyto pilíře představují?

Se stoupajícím počtem starobních důchodců a klesajícím počtem poplatníků povinného sociálního pojištění, se bude státní důchod nejspíše stále snižovat. Abychom si i v penzi zachovali slušnou úroveň, měli bychom se na ni začít připravovat již nyní. A s penzijní reformou a nově vznikajícím druhým pilířem k tomu dostáváme dobré podmínky, říká Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu.

První pilíř – povinné důchodové pojištění

První pilíř je průběžný a povinný – formou státního důchodového pojištění do něj spolu se zaměstnavatelem odvádíme celkem 28 % z našich příjmů. Tyto peníze jsou pak takřka okamžitě využity na výplatu důchodů stávajících penzistů. V tomto pilíři tak pro nás nevzniká žádná rezerva, peníze jsou ihned solidárně přerozděleny a nepodléhají ani dědičnosti. Není tak garantováno, že až se do starobního důchodu dostaneme my, vyjdou na nás peníze od jiných pracujících. Dnes totiž na jednoho seniora do systému přispívají zhruba dva ekonomicky aktivní pracující, za pár desítek let už to ale bude jen jeden na jednoho.

Druhý pilíř – dobrovolné důchodové spoření

Od ledna 2013 navíc nově vznikne druhý pilíř – dobrovolné, zároveň nevratné rozhodnutí vyvést 3 % z prvního pilíře, za podmínky přidání dalších 2 % z hrubé mzdy, do soukromých fondů důchodového spoření. Ty budou nabízet čtyři státem definované investiční strategie: fond státních dluhopisů, konzervativní, vyváženou a dynamickou. Kdo tedy bude více riskovat, bude moci také více získat. Před dovršením 35 let věku účastníka je možné do II. pilíře vstoupit kdykoliv, starší 35 let se musí rozhodnout do 30. června 2013. A jak se budou naspořené prostředky vyplácet? Z II. pilíře bude možné čerpat doživotní starobní důchod, doživotní starobní důchod se sjednanou výplatou pozůstalostního důchodu po dobu 3 let, nebo starobní důchod na 20 let. A pokud účastník zemře před vstupem do důchodového věku, stanou se prostředky součástí dědického řízení a zůstanou tak takříkajíc v rodině.

Třetí pilíř – doplňkové penzijní spoření

Třetí pilíř je naopak zcela dobrovolný. Je založen na vlastních pravidelných vkladech na soukromých účtech penzijních fondů, od ledna pak penzijních společností. Nutnost tohoto druhu spoření si uvědomuje i stát, který jej proto zvýhodňuje – příspěvky a daňovým zvýhodněním. Od ledna však změnou projde i tento třetí pilíř a nově bude nabízet doplňkové penzijní spoření. To sice již nebude garantovat nezáporné zhodnocení a nenabídne ani výsluhovou penzi, přinese však na výběr více investičních strategií a s nimi i možnost vyšších zisků. Změní se však i výše příspěvku státu – abychom dosáhli na nejnižší příspěvek 90 Kč, budeme si muset spořit nejméně 300 korun měsíčně.

Více informací zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).