Hlavní navigace

Jak na potíže se splácením hypotéky

Bojíte se, že nebudete moci splácet hypotéku? Přišli jste o část příjmu, změnila se situace a splátky jsou pro vás náhle příliš vysoké? A nechcete teď k tomu všemu ztratit i střechu nad hlavou?

Sdílet

Možná že jste hypoteční úvěr uzavírali v době, kdy jste si takovou situaci ani nedokázali představit. Avšak v době globální finanční krize podobné potíže postihly již řadu lidí. Podniky propouštějí, nabízejí práci jen na částečný úvazek nebo rovnou krachují. A bez výplaty se těžko splácí nezanedbatelná částka. Co pak? Jak se vyhnout penále za neplacení splátek a nepřijít o vlastní byt či dům?

1. Informujte banku

V první řadě zachovejte klid a rozvahu. Vaše banka vám nechce zabavit byt nebo na vás poslat exekutory. Jejím prvořadým zájmem je, abyste svůj hypoteční úvěr pravidelně a poctivě spláceli. Důvěřuje vám a poskytla vám nemalé finanční prostředky na vaše bydlení. Důvěřujte i vy své bance. Vyjde vám vstříc a pomůže vám najít řešení.

Pokud už víte, že příští splátku úvěru nebudete moci uhradit včas a v plné výši, neváhejte a kontaktujte banku, nejlépe přímo svého poradce, který s vámi smlouvu uzavíral. Vysvětlete mu svou situaci a společně se pokuste nalézt východisko. Neschovávejte před problémy hlavu do písku. Nejlepší je rozetnout je hned, než narostou do nepříjemných rozměrů.

2. Hlídejte si výdaje

Než začnete panikařit, projděte si pořádně váš rodinný rozpočet a stanovte jasné priority. Rozdělte si výdaje na část, kterou musíte pravidelně platit stůj co stůj a část, na které můžete něco ušetřit. První hromádka vašich výdajů má vždycky přednost.

3. Neutíkejte před problémy

Ze všeho nejdůležitější je postavit se vzniklým nesnázím čelem. Buďte aktivní, nečekejte, až banka zjistí, že nemáte na splátky. Předcházejte komplikacím, které si můžete způsobit zbytečným odkládáním. Včasné řešení potíží se splácením hypotéky ve spolupráci s vaší bankou je nakonec nejméně bolestivé.

Více informací zde!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).