Hlavní navigace

Měsíc květen na amerických akciových trzích

Americké akciové trhy bohužel na úspěšné obchodování z tří předchozích měsíců nenavázaly. Poslední dubnový týden se odehrál v negativním duchu, který odstartoval očekávanou korekci. Ta pak silně zasáhla právě květnové obchodování.

Sdílet


Nervozita investorů byla velmi patrná. Indexy se od dubnových lokálních maxim propadly o více než 10 %. Tím došlo k přerušení vzestupného trendu, který na akciových trzích trval déle než jeden rok.

Index Dow Jones oslabil o 7,9 % na 10,136.63 bodů
Index S&P 500 oslabil o 8,2 % na 1,089.41 bodů
Technologický Nasdaq Composite oslabil o 8,3 % na 2,257.04 bodů

První dva indexy zaznamenaly nejhorší měsíční výsledek od února loňského roku a nejhorší květen od roku 1949, resp. 1962. Technologický Nasdaq pak dosáhl největší měsíční ztráty od listopadu 2008.

Mohutný propad zaznamenaly i akciové trhy v Evropě. Mezi investory stále panují obavy, že dluhové problémy v Evropě by mohly ohrozit globální ekonomický růst.

Měsíc květen začínal víkendem, kdy se evropské vlády a MMF dohodly na záchranném balíku pro řeckou ekonomiku a řešení fiskálních problémů v objemu 110 mld. EUR. Tato informace pro investory působila příznivě a první pracovní den ještě akcie rostly. V dalších dnech však pozitivní nálada vyprchala a stupňovaly se obavy, že domluvená pomoc Řecku nebude účinná a problémy s dluhem se budou šířit po celé Evropě. Na tuto negativní náladu reagovala evropská měna, která se dostala na 1,30 bodů, což je nejnižší úroveň za poslední rok.

Naopak výrazně posiloval index tržní volatility VIX, který vyjadřoval rostoucí nejistotu, a trh s akciemi se dostal plně pod kontrolu investorů spekulujících na pokles. Náklady na pojištění vládního dluhu emitovaného Španělskem a Řeckem dosáhly nových rekordních hodnot. Markantně rostly také náklady na pojištění portugalského, italského a irského dluhu. Akciové trhy tak ve čtvrtek zaznamenaly nevídaný výprodej. Objem zobchodovaných akcií byl největší v tomto roce. K razantnímu intradennímu propadu došlo rovněž pravděpodobně i díky selhání obchodního systému a nesprávně vložených obchodů.

Ve druhém týdnu došlo k částečné korekci mohutných ztrát z počátku měsíce. Země Eurozóny ve spolupráci s MMF a ECB dohodly hodně ambiciózní záchranný plán pomoci evropským ekonomikám bojujícím s fiskálními problémy za 750 mld. EUR. 

Akcie na záchranná opatření reagovaly velmi pozitivně a indexy zaznamenaly nejsilnější jednodenní zisky za posledních 14 měsíců. V dalších dnech však opět nadšení opadávalo. Byly obnoveny obavy o dluhové problémy v Evropě a ty opět začaly negativně doléhat na akciový trh. Mezi investory se šíří skepse, že pozitivní efekt evropské finanční pomoci bude jen krátkodobý a tudíž nepovede ke zdárnému vyřešení problému. Státní žalobci a vyšetřovatelé začali společně s US SEC vyšetřovat kromě společností Goldman Sachs (GS) a Morgan Stanley (MS) již také JP Morgan (JPM), Deutsche Bank (DB), UBS (UBS) a Citigroup © v záležitosti uvádění investorů v omyl o své účasti v investicích do hypotéčních strukturovaných cenných papírů, na jejichž vzniku se sami podílely (report WSJ). Senát překvapivě schválil poměrem hlasů 64:33 dodatek k poslední reformě finančních služeb. Zákonodárci tímto umožní FEDu různými způsoby omezovat výši poplatků vztahujících se k transakcím pomocí platebních karet. Akcie společností Visa (V) či Mastercard (MA) na zprávu reagovaly razantním oslabováním.

Ve třetím týdnu se však akcie opět navrátily k výraznému oslabování a indexy ztratily téměř 5 %. Negativní byla zpráva německého regulátora, že hodlá zakázat nekryté krátké prodeje („naked“ short selling) největších finančních institucí, vládních dluhopisů a credit default swaps. HV investory potěšila společnost Hewlett-Packard (HPQ). FOMC Minutes z 27. – 28. 4. naznačily určité obavy o dluhové problémy v Evropě. Prozatím nebude docházet k prodeji hypotéčních cenných papírů nakoupených v průběhu krize. Naladění trhů vyjadřovalo i nové roční maximum CBOE Market Volatility Index (VIX) na hodnotě 45,79 USD. US Senát schválil největší změny v regulaci US bank formou nového zákona poměrem hlasů 59:39. Reformní zákon zavádí nové restrikce pro největší banky, FED založí nový úřad na ochranu spotřebitele pro hypotéky a kreditní karty a vládní výbor pro hodnocení ratingu strukturovaných cenných papírů, budou odděleny derivátové divize bank. K přijetí největší finanční reformy od dob Velké Deprese dochází z důvodu, aby se předešlo opakování finanční krize z roku 2008.

V poklesu pokračovaly akcie i v posledním týdnu května. Trhy do nového týdne vstoupily zprávou, že centrální banka Bank of Spain převzala kontrolu a ustanovila správce nad spořitelní bankou CajaSur s aktivy ve výši 23,9 mld. USD. Byly tak opět posíleny obavy o zdraví některých evropských zemí. EU též zvažuje zavedení nové bankovní daně, která by měla být využita k zajištění proti budoucím finančním selháním. Společnost Apple se podle tržní kapitalizace stala největší technologickou společností světa a odsunula tak na druhé místo svého úhlavního rivala Microsoft. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hlavní rating Španělska na stupeň AA+, zatímco doposud měla pro závazky Španělského království nejvyšší možný rating AAA. Za snížením ratingové známky o jeden stupeň je očekávání agentury, že španělská ekonomika kvůli úsporným opatřením poroste pomaleji, než Madrid předpokládá. Kurz eura i ceny akcií na zprávu reagovaly poklesem. Rostla naopak cena zlata, když investoři hledali pro své peníze bezpečný úkryt. Jižní Korea slibuje potrestání Severní Koreji za potopení své válečné korvety a důrazně se proti KLDR ohradil i americký prezident Barack Obama. Představitelé Severní Koreje stále odmítají jakýkoliv podíl viny a oznámili, že na místo vyšlou vlastní vyšetřovatele. Zároveň varovali, že jakákoliv odvetná opatření ze strany Jižní Koreji budou brát jako vyhlášení války. V sobotu severokorejský vůdce Kim Čong-il nařídil své armádě, aby byla ve stavu bojové pohotovosti.

V posledních týdnech se nedařilo zejména energetickému sektoru. Mezi společnostmi, které utrpěly největší ztráty, byly firmy poskytující ropné služby. Prezident Obama prodloužil zákaz rozšiřování hlubinné těžby ropy v Mexickém zálivu na dalších šest měsíců a zároveň odložil nebo úplně zrušil geologický průzkum v jiných oblastech, např. na Aljašce. Společnost BP oznámila, že náklady spojené s největší havárií ropné věže v historii již dosáhly hodnoty 930 mil. USD. Koncern pak v sobotu přiznal, že únik ropy z poškozeného vrtu se zatím nepodařilo zastavit a firma nyní řeší, jaký postup zvolí dál.

Na komoditních trzích ceny ropy společně s poklesem akciového trhu výrazně oslabovala. Ke špatnému výsledku černého zlata přispělo i razantní posilováním dolaru. Za celý měsíc květen se cena propadla o 14,4 % a od počátku roku ropa ztrácí 6,79 %. V posledních měsících však roste zájem investorů o zlato. Mnoho investorů nyní utíká z akciového trhu a pro své peníze hledají co nejbezpečnější úkryt. Za celý měsíc si cena zlata připsala 2,67 % a od počátku roku již posiluje o 10,58 %. Volatilní a živé obchodování se odehrávalo i na forexu. Euro k dolaru oslabilo na hranici 1,2270 a pohybuje se blízko svých 4letých minim. Za celý měsíc evropská měna klesla o 8,09 % a od počátku roku již ztrácí markantních 14,39%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).