Hlavní navigace

Komoditní růst za cenu nízkých úrokových sazeb

Na komoditním trhu od začátku listopadu loňského roku jednoznačně dominuje cena zlata. Ta se během posledního roku zvýšila o více než 50 % na hodnotu přesahující 1100 USD za trojskou unci.

Sdílet

Index zlata v podobě ETF GLD vzrostl ze 70 USD na 107 USD a podle komoditního specialisty, po kterém již bylo pojmenováno několik světových komoditních indexů, Jima Rodgerse, těmto nárůstům není zdaleka konec.

Rodgers tvrdí, že býčí trh s komoditami rozhodně nekončí a ještě pár let potrvá. Zlato by mělo v příštích deseti letech dosáhnout hodnoty až 2000 USD za trojskou unci a pokud se jeho historická cena očistí o inflaci, hodnota hravě přesáhne 2300 USD, záležet však bude na vývoji mnoha faktorů včetně globální politiky.

Podobně porostou i další komodity. Řadu kupců láká stříbro a platina, které se v současné době nachází dramaticky pod svými maximálními hodnotami. Cenu zvýší i ropa, která se vzhledem k poklesu celosvětových zásob může vyšplhat až na 200 USD za barel. Zdražovat budou v příštích deseti letech zemní plyn a cukr. Jedním z hlavních důvodů takovéto předpovědi je ztráta důvěry v americkou měnu a její záměna za měnu rezervní.

Hlavní příčina oslabování americké měny jsou nízké úrokové sazby americké centrální banky FED. Její šéf, Ben Bernanke, se však vyjádřil, že bude nadále udržovat sazby na minimální úrovni po dobu nezbytnou k řádnému ozdravení ekonomiky USA. Nulové sazby fungují jako solidní lákadlo pro investory, kteří proměňují levně půjčený dolar v nákupy akcií a komodit. Z výsledků FED Funds futures, prezentovaných agenturou Bloomberg, vyplývá, že FED může začít sazby zvyšovat příští rok.

Zvýšení úrokových sazeb by podle odhadů mohlo proběhnout na pravidelném zasedání, které je naplánováno na 23. června 2010. Obchodníci dávají 54% šanci na zvýšení minimálně o 0,50 bazických bodů. Jestli zvýšení sazeb přinese další oživení a růst jednotlivých indexů není a nebude ještě dlouho jasné. Pravděpodobnější však je, že tento krok bude stimulem pro americkou měnu.

Samotný Rodgers, který má ve svém portfoliu zlato, stříbro, platinu a paladium a kromě amerického dolaru drží ještě japonský jen a singapurský dolar, podporuje své vyjádření o růstech cen zmiňovaných komodit i skutečnými kroky.

Předpovědi o růstu cen věří také čím dál více investorů a to vzhledem k posledním makroekonomickým datům z 6. listopadu, kdy U. S. Labor Department vyhlásil nezaměstnanost v USA 10,2 % a propad počtu nových pracovních míst mimo zemědělství. Investoři, kteří chtějí zabezpečit své pozice, mají tedy ještě šanci.


CAPITAL PARTNERS a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).