Hlavní navigace

Jak vydělat na ETF fondech?

Investiční tým Saxo bank odhalil model, který vydělává na arbitrážích ETF s vysokým výnosem, které se obchodují níže, než je čistá hodnota jejich aktiv (NAV).

Sdílet

Podle zpětného testování od května 2007 dosáhl tento model průměrné roční zhodnocení okolo 13,3 %.

Filozofie

Základem modelu Bottomfisher je hodnotové obchodování a především pak jeho správné načasování. Hlavní myšlenka je založena na nákupu rizikových aktiv, když burzovně obchodované fondy s vysokým výnosem (High Yield ETFs, HY ETF), se obchodují níže, než je čistá hodnota jejich aktiv (Net Asset Value – NAV).

Pokud máte možnost nakoupit levnější aktiva jen díky tomu, že koupi provádíte skrze ETF, jde víceméně o arbitrární příležitost. Jediným důvodem, proč k této možnosti může dojít, je to, že shortování zmíněných ETF a nakupování podkladových alokací u bondů s vysokým výnosem může být složité a taky nákladné. uvedl David Karsbol, vedoucí týmu Saxo Bank Strategy a dodal, že jakmile se ETF s vysokým výnosem obchoduje pod cenou, jde o jasný signál přeprodaného trhu s rizikovými aktivy. Pokud se na trhu v první řade, prodávají tyto ETF, signalizuje to beznaděj na trhu a jeho extrémní snahu k získání hotovosti. Jinými slovy – už podle definice může jít o vhodný čas k nákupu rizikových aktiv.

Obchodní signály

Podle zpětného testování od května 2007 se zjistilo, že nakupování akcií (index EuroStoxx50), když se HY ETF měřené tržní kapitalizací pohybovala o 0,6 procenta nebo více pod hodnotou vlastních aktiv (NAV), poskytovala roční výnos (kromě dividend a nákladů na obchodování) okolo 13,3 procenta. A to v případě, že pozice byla držena celkem pět obchodních dnů od posledního signálu (kterým byl den, kdy se HY ETF obchodovaly o 0,6 procenta levněji než jejich NAV).

Graf zpětného testování (od května 2007)

Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank Strategy & Research
Poznámka: Výnosy dosahované v minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů a že se budoucí výnosy mohou od těch minulých velmi výrazně a také negativně lišit. 

Pokud model poskytuje obchodní signál po dva dny v řadě, pak je období pro držení pozic jednoduše prodlouženo o den atd. Jinými slovy, model platí vždy po pět dnů od posledního signálu.

Všechny uvedené HY ETF jsou obchodovány v rámci Spojených států, a model nám tak dává signál na konci obchodního dne v USA, kdy se předpokládá, že EuroStoxx50 bude nakoupen a držen po pět obchodních dní. Tento signál předpokládá provedení hned ve chvíli otevření evropských trhů – tzn. nakoupit EuroStoxx50 při zahájení obchodování a držení pozice po šest obchodních dní, pak pozici uzavřít sedmý den na začátku obchodní seance.

Další vlastnosti modelu

Model mapuje trh po méně než 15 procent celkového času a přesto (přinejmenším při zpětném porovnávání) generuje zajímavý výnos. Jinak řečeno, jde o efektivní využití kapitálu, které celkem vzato nekoreluje s výnosy na jiných trzích.

Model v praxi

Model je navržen tak, aby ukazoval dno na hlavních akciových trzích. Ale protože index EuroStoxx50 je volatilní nejvíce (má nejvyšší hodnotu beta) a výsledky zpětného testování byly nejlepší při využití EuroStoxx50, zdá se, že požadované expozice lze nejlépe docílit v systému Saxo Bank skrze:

  1. VG[měsíc.rok] (future) anebo
  2. ETF MSE:xpar. (ETF)

Saxo bank začala tento model živě obchodovat k 1. září 2012. BottomFisher model je jedním ze 4 modelů, které Saxo Bank živě obchoduje s reálnými penězi na stránce tradingfloor.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).