Hlavní navigace

Investiční certifikáty – díl III

Bonusové certifikáty jsou v současné době ještě více oblíbené, než tomu bylo před vypuknutím krize na finančních trzích. Proč? Protože se významně osvědčila jejich výhoda oproti přímým investicím do všech tříd aktiv. Pojďme se podívat na vlastnosti tohoto produktu, díky kterým je tak oblíbený u mnoha investorů.

Sdílet

Jaký je princip bonus certifikátů?

Bonus certifikát disponuje horní a spodní hranicí. Horní hranice určuje, jaký bude vyplacen bonus v případě, pokud během své životnosti certifikát nepřekročí spodní hranici. Pokud alespoň jednou klesne cena certifikátu pod spodní hranici, investor dostane vyplacenou hodnotu přímo podkladového aktiva. Rozebereme to na následujícím příkladu:

  • Cena akcie: 50 EUR
  • Cena bonus certifikátu na počátku: 50 EUR
  • Horní hranice: 60 EUR
  • Spodní hranice 35 EUR

Pokud je cena akcie na konci splatnosti certifikátu např. 38 EUR a během životnosti certifikátu nespadla pod 35 EUR, investor získá bonusovou hodnotu certifikátu – 60 EUR. V případě, že by investoval do akcie, z 50 EUR investice by mu zbylo pouze 38 EUR (cena akcie), pokud ale nakoupí přímo certifikát, jeho zisk by byl 20% – hodnota certifikátu by totiž byla 60 EUR. Pokud hodnota akcie je vyšší než horní hranice – např. 65 EUR, investor získá hodnotu akcie, nikoliv jen výši bonusu.

Jaký certifikát vybrat?

V nabídce emitentů je mnoho bonus certifikátů, které se liší svými parametry a podkladovými aktivy. Zvolíme-li dolní hranici příliš blízko aktuálnímu kurzu podkladového aktiva, máme na jednu stranu možnost získat vysoký bonus, protože horní hranice je více vzdálena, ale na druhou stranu je větší riziko, že podkladové aktivum protne bariéru a tím bude bonus efekt navždy ztracen. Abyste si byli jisti, který certifikát je pro Vás nejvhodnější, je dobré si jej vyhledat podle Vámi požadovaných parametrů, například na www.brokerjet.cz.

V dalším dílu seriálu se podíváme na certifikáty s částečnou ochranou – tzv. discount certifikáty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).