Hlavní navigace

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov ozdobí letos super hvězda operního nebe, americká sopranistka Renée Fleming

Koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov jsou známé a vyhledávané pro atraktivnost místa jejich konání, pro vynikající umělce světové proslulosti a pro zajímavý program.

Sdílet

logo festival Krumlov


Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dovrší v létě 2009 plnoletosti. Od 17. července do 22. srpna se budou na různých, zajímavých místech Českého Krumlova konat festivalové koncerty. Pestrá nabídka hudebních žánrů, orchestrů i sólistů z domova i zahraničí je určena širokému okruhu milovníků hudby. Klasická hudba bude již tradičně základním programovým kamenem festivalu.

Letošní zahajovací koncert (17. července) na náměstí Svornosti bude uveden na počest 700 let města Český Krumlov. Po letech zde zazní unikátní vokálně – instrumentální dílo, věnované čtyřem vládnoucím šlechtickým rodům – Vodní hudba pro Český Krumlov. Skladatel František Xaver Thuri ji vytvořil před 13 lety přímo pro festival.

Hvězdnou tváří festivalu se pro tento ročník stala světoznámá americká sopranistka Renée Fleming, která vystoupí v Pivovarské zahradě na Operním galakoncertu (18. července) se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana. Renée Fleming je považována za velvyslankyni hudby. Je držitelkou mnoha prestižních ocenění, mezi nimi i dvou Grammy.

Mezi další festivalové tipy patří představení Dvořákovy opery Rusalka (24. – 29. července) na otáčivém hledišti v koprodukci MHF ČK a Jihočeského divadla. V cyklu šesti představení se v alternacích představí naše i zahraniční hvězdy operního nebe. Během festivalových koncertů se na podiu vystřídá řada prvotřídních interpretů, jako například houslový virtuos, violista a dirigent v jedné osobě, Shlomo Mintz, jeden ze světově nejuznávanějších houslistů současnosti, Pavel Šporcl, vynikající violoncellista Kyrill Rodin, u nás i v zahraničí proslulý kytarista Lubomír Brabec a mnoho dalších. Z jiných žánrů vyberme vystoupení Karla Gotta a Evy Urbanové v doprovodu Boom! Bandu Jiřího Dvořáka v Pivovarské zahradě (8. srpna). Na stejném místě se odehraje i oblíbený národní večer, letos zaměřený na Maďarsko. Vedle národní hudby v podání Palya Bea s kvartetem se budou ochutnávat i speciality vynikající maďarské kuchyně. Pro milovníky muzikálu je připravena Noc na Broadway II (15. srpna). Originální muzikálové melodie zazní v podání broadwayských zpěváků –. Debbie Gravitte, Christiane Noll a Doug La Brecque, pod taktovkou renomovaného broadwayského dirigenta Randalla Craiga Fleischera, který bude řídit, stejně jako vloni, Moravskou filharmonii Olomouc.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov letos nabízí celkem 21 koncertů a představení. Vedle velkých projektů si návštěvníci mohou vybírat i z koncertů komorních během nichž vystoupí další vynikající hudební tělesa a interpreti, jako například německá houslová virtuoska Tanja Becker – Bender (14. srpna), nebo letošní laureáti prestižních mezinárodních hudebních soutěží Pražské jaro a Musikwettbewerb der ARD, maďarská flétnistka Julia Samogyi a klarinetistka Shelly Ezra z Izraele ( 21. srpna). Příjemným hudebním zážitkem bude jistě i koncert v Kostele sv. Víta v Č. Krumlově (25. července) v podání sopranistky Evy Forejtové, varhaníka Vladimíra Roubala a na trubku bude hrát Marek Zvolánek.

Celý program festivalu je koncipován tak, aby si v něm každý posluchač, či divák mohl najít to co má rád. A tak věříme, že i vy si z pestré nabídky vyberete. V letním Krumlově se na vás těšíme na viděnou!

Více se o programu, interpretech a prodeji vstupenek dozvíte na www.festivalkrumlov.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).