Vlákno názorů k článku S čím ještě v obchodě zaplatíte a kam se obrátit, když obchodník platidlo nepřijme? od Standa - Moc tomu nerozumím. Stát mi přece nějakým zákonem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2009 11:21

    Standa (neregistrovaný)
    Moc tomu nerozumím. Stát mi přece nějakým zákonem nemůže nařídit, jaké peníze mohu či nemohu přijmout. Pokud budu chtít zaplatit v čínských jenech, musí klient zaplatit v čínských jenech. A nebo si zaklepat na čelo a odkráčet ke konkurenci.

    Co ještě bude stát svými nařízeními regulovat? Zakáže zdravit na ulici cizince anglicky?
  • 7. 7. 2009 12:31

    lubik (neregistrovaný)
    Stando, tvůj příspěvek mi připadá jako příspěvek za každou cenu. Stát, aby zabránil anarchii, tak reguluje vztahy mezi lidmi a vedle skutečně zbytečné až směšné regulace existují nařízení potřebná až životně nutná.A zavedení zákonného platidla a povinnost jej přijímat je historicky prověřené a naopak jeho nepřijímání (nebo podmíněné přijímání) bylo vždy znakem krize. Takže za války byly vedle peněz existovaly potravinové lístky, tabačenky, šatenky a některé služby jste získali za kus sádla a ukončení tohoto vázaného hospodářství se považovalo za překonání krize a návrat do normálu. Jak by bylo Tobě, kdyby ti v lékárně nechtěli prodat léky za zákonné peníze nebo u benzinky benzín z odkazem ať si zajdeš ke konkurenci. Budeš asi mladý člověk, protože nepamatuješ kdy často těžce vydřené peníze ti nebyly nic platné a zboží jsi za ně nedostal a říká ti něco devizový příslib.Pokud vím tak v poslední době odmítali obchodníci přijímat (domácí) peníze v Zimbabwe a z těch si snad nebudeme brát příklad.
  • 7. 7. 2009 14:19

    Jimmy (neregistrovaný)
    Jediné historicky ověřené platidlo jsou drahé kovy. Zavedení "zákonného platidla" vždy dříve či později vedlo k emisi ničím nepodložených peněz nebo dříve ke snižování podílu zlata či stříbra v mincích, takže aby zákonné platidlo někdo vůbec chtěl, tak stát musel jeho přijímání vynucovat silou. Např. ke konci Říma stát razil tak nekvalitní mince (kterými platil státní zaměstnance - především vojáky) , že v nich odmítal přijímat platbu daní a daně vyžadoval v čistém zlatě.

    Takže odmítání příjmu státních platidel je sice znakem krize, ale v drtivé většině případů znakem krize vyvolané státem přehnanou emisí peněz (aktuálně např. Zimbabwe).
  • 7. 7. 2009 14:47

    Standa (neregistrovaný)
    Jestliže prodávám, prodávám za protihodnotu, na které se shodnou obě strany. Zimbabwe ani Protektorát skutečně nesjou mým vzorem.
  • 7. 7. 2009 15:38

    lubik (neregistrovaný)
    Já souhlasím, zákonné platidlo (samo o sobě téměř bez hodnoty) bude asi pro nekrizové období nejlepší ze špatných řešení, ale je to praktické. Mít založenou směnu jen na dohodě kupujícího a prodávajícího prostě nelze, protože prodávající většinou od kupujícího nic konkrétního nechce,(to byl prostý směnný obchod) a chce něco od třetího a nastupuje všeobecný ekvivalent, v Čechách např. plátěné šátečky. Dnes, přece když něco prodávám (třeba svoji práci) tak nemohu předem zkoumat, zda za to od jiného dostanu co potřebuji. Je to možná blbé a nebezpečné, ale podle mne se bez peněz (bez vlastní hodnoty) a povinnosti je přijímat už neobejdeme. Co takhle, že by každý pracoval podle svých možností a byl odměňován podle potřeb, na to bychom peníze nepotřebovali (znáte tu teorii?).
  • 7. 7. 2009 16:37

    Standa (neregistrovaný)
    Nechci se pouštět do absurdní diskuse, která nemá konec. Já primárně reagoval na nesmysl, kdy mne může klient žalovat, protože nemám v pokladně dost drobných na rozměnění pětitisícovky.
  • 7. 7. 2009 19:11

    john malkowich (neregistrovaný)
    ... pisatelův příspěvek (reakce) je ukázkou kultivované a inteligentní debaty! Kdyby tomu tak bylo vždy