Hlavní navigace

Názor k článku Propastné rozdíly průměrné mzdy a kupní síly od anonym - Občané ve střední a východní Evropě mají mzdy...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2008 11:11

  anonymní
  Občané ve střední a východní Evropě mají mzdy mnohonásobně nižší než občané v západoevropských zemích, ale současně je zde nesrovnatelně levněji, a proto jsou rozdíly menší.
  Jestli dobře chápu "současně je zde nesrovnatelně levněji" - tak se to vztahuje k západoevropským zemím - a tudíž rozdíly nemohou být menší, ale naopak ještě vyšší.
  Jestli měl autor na mysli a vztahoval "nesrovnatelnou levnost" k východní Evropě, tak se trochu mýlí. Možná to platilo před nástupem ODS k moci, nyní četné reportáže o nákupech všeho Čechů v pohraničí /a vlastní zkušenosti k tomu mohu přihodit/ svědčí o opaku. A články o nižších bankovních poplatcích či v nebulvárních Hospodářských novinách články o levnějších autech v cizině (vč. naší škodovky) to potvrzují.
  Vše je zprůměrované. Zatímco u nás v Praze vidíte plná obchodní centra, multikina, luxusní automobily za několik milionů, na venkově lidé berou útokem Lidl, když tam mají v akci housky za 1,50 a mléko za 11,90, jezdí v zaostalých škodovkách, o kultuře si mohou nechat zdát /nejen z finančních důvodů/ a z ekologického topení plynem přecházejí zpět na topení dřevem /znamená to v sezoně skoro každý víkend kácet v lese, doma pak řezat a štípat, ukládat pod střechu/, uhlím a jiným sajrajtem atd. A když se to zprůměruje, vyjde, že každý má 1,5 auta, dřevem topí na chatě a do kina zajde 2x měsíčně. Což vůbec nevypovídá o katastrofální životní úrovni velké části obyvatelstva.
  Ano, můžeme si dopřát DVD přehrávače a rekordéry, MP3 přístroje atp. Dokonce někde na Nově ukazovali, co můžeme mít nyní a co jsme v minulosti mít nemohli. DVD nebo MP3 jsme zkrátka za minulého režimu mít nemohli, protože tyto technologie zkrátka neexistovaly! Klasické video se dalo sehnat v Tuzexu nebo i na běžném trhu, ale stálo podstaně více než nyní, ale za cenu, že zase jiné, životně důležitější věci stály podstatně méně než stojí dnes (MHD, tisk, nájmy v bytech, eletřina, voda, plyn ...)
  Rovněž nelogické jsou rozdíly v odměňování stejných pracovních pozic v rámci té které lokality v ČR nebo v rámci toho kterého zaměstnavatele. Proč má mít pracovník na venkově mzdu 20 tisíc, bude-li zaměstnán v ČEZu nebo v bance, bude mít za tu samou práci 30 tisíc a bude-li to vykonávat v Praze, bude brát 40 tisíc. Pro mne je to nelogické a diskriminující.
  Vím, najdou se vyhaněči, kteří mne budou směrovat do Irska, ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. Ale pokud na takovéto potupnosti přestoupím, budu tím živit spoustu dalších zbytečných lidí (jejichž část platu bych mohl užitečnějí užít sám), má práce se zbytečně prodraží o náklady takovýchto "supů", nehledě na to, že by zaměstnavatel nebyl schopen řadu pozic náležitě zaplatit s ohledem na získanou kvalifikaci a dovednosti.
  Ve vyspělé cizině rovněž každá uklízečka nebo prodavačka (sorry, nechci takovéto profese podceňovat, ale napadají mne v souvislosti s katastrofální úrovni odměňování na našem trhu práce) nemá maturitu či státnici, nemusí ovládat Internet a okna a nemusí hovořit 3 jazyky. Přesto na základní věci má.
  Na západě mnoho profesí stávkuje za lepší pracovní a mzdové podmínky. Kdyby viděli, za kolik tady musíme dělat my a co nám zbyde po zaplcení nákladů nutných na život, asi by se divili.
  Pravda, nejsme na tom ještě nejhůř, když se podívám do Polska (které je rovněž dáváno ze příklad v růstu životní úrovně) a vidím tam lidi s kárkou, jak jedou na tržiště (i když mají v místě SM nebo HM - dávají přednost trhu) nebo vezou zastaralou TV do opravny - u nás lidi aspoň jezdí v těch rozpadajících se škodovkách, ale tam nemají ani ty jejich "maluchy" - fiaty 126p ani nic lepšího či horšího. Silnice tam budují s technikou typu koňský povoz, lopaty, výkřikem mechanizace je tam 50 let starý Zetor vyráběný v licenci v Polsku jako Ursus. I nová silnice je hrbolatá, bez svodidel, nějakou moderní techniku tam neznají. přitom pamatuji, jak za socialismu stavěli Poláci silnice u nás. A jak tam chodí lidé oblékaní - naši bezdomovci jsou tam lvi salónů Ale opět: netýká se to velkých měst, ale hlavně venkova.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).