Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od ondra.novacisko.cz - Samozřejmě, že může. Dokud máte peníze v té samé bance,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 3. 2010 6:35

  ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 77.93.216.---

  Samozřejmě, že může.
  Dokud máte peníze v té samé bance, pak ty peníze vlastně neexistují, jsou jen číslem v IS. Banka má akorát od centrální banky nařízenu výši povinných rezerv ku množství poskytnutých úvěrů. Může ale půjčovat i když nic jiného nemá. Spolu s vaším úvěrem totiž může bankovním systémem kolovoat jistá forma vašeho dluhopisu, který si mohou banky mezi sebou různě prodávat.

  Dám Vám příklad, jak pro Vás vyrobím úvěr z ničeho. Nabídnu Vám úvěr 3mil korun za úrok 7%. Vy s tím budete souhlasit. Půjdu do banky a vezmu si hypotéku na 5% a peníze pošlu Vám. Vy budete posílat splátky mě, já následně bance. Zatímco vy platíte 7%, já pouze 5%. Rozdíl je 2% je můj zisk. Vidíte, jak jsem Vám poskytnul úvěr z peněz, které jsem neměl? A teď si vemte, že banka, od které jsem si vzal hypotéku, si ty peníze půjčila od centrální banky za cca 1%. Centrální banka může emitovat libovolné množství úvěrů, nemusí na to mít žádné rezervy. Tam to opravdu jen zapisuje do IS. Jediný co platí je, že jakmile se ten úvěr splatí, tak se ty peníze zase do centrální banky vrátí.

  A nebo je jiný scénář. Já si vezmu hypo, ale následně emituju dluhopis, kterým splatím hypotéku. Váš dluh tedy získá někdo jiný. I tak vzniknou peníze, protože zatímco ten, kdo vlastní dluhopis vlastně o žádné peníze nepřišel, protože dluhopis může kdykoliv prodat dál, tak Vy máte peníze navíc, které jsem vyrobil já. Není překvapivé, že v konečném důsledku může i ten dluhopis skončit v centrální bance :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).