Otevřeně ten popis v článku moc nechápu. Petr dejme tomu legálně získal hypotéku. Až po jejím získání prohrál soudní spor, ze kterého vyplynul nějaký dluh - budiž, až dosud vše jasné a může se stát kdekomu. Ani bych v tom neviděl vyčuranost, z toho, že to skončilo až u soudu usuzuji, že nešlo o zcela jednoznačnou záležitost, i to se stane a v mnoha případech je soudní řešení na místě.
Ale teď přijde logický zlom - je tu soudní rozhodnutí, že má platit, podle svého vyjádření na to víceméně má (schopnost splatit to cca za rok naznačuje věc sice nepříjemnou, ale nijak tragickou). Ovšem dotyčný nic nesplácí a čeká na exekuci - proboha co to je za nesmysl? Pokud by šlo o takto relativně splatitelný dluh, tak je v jeho zájmu to zaplatit a vyhnout se dalšímu navyšování. Navíc exekutor musí udělat nějaké první výzvy (pokud se to řešilo i u soudu, tak lze asi vyloučit, že by nebyla známá adresa atd), tak co je za nesmysl ta věta "uvědomoval si riziko možné exekuce"? Exekuce buď probíhala nebo ne, žádné "možné riziko"... Tak, jak je to popsáno v článku, to už hraničí záměrným podvodem.
Přijde mi, že autor článku chtěl popsat hypotetickou situaci a popisovat, na co všechno se vlastně exekuce může vztahovat, to se mu dejme tomu povedlo, ovšem "ilustrační případ", na kterém to ilustruje si totálně vycucal z prstu a silně se mu nepodařil :-(
A je to velmi krátkozraké. Dlužník sice získá nějaký čas kdy se zdánlivě nic neděje, ale ten čas se mu ve výsledku náramně prodraží. V našem domě jsme měli podobný případ domácnosti, co si usmyslela, že nebude platit zálohy za byt. Nedodržování splátkových kalendářů, nepřebírání pošty, neúčast na soudním projednání atd. po několik let. Nakonec zaplatit museli. Strkáním hlavy do písku si pohledávku zvedli na cca dvojnásobek. A to se vyplatí...
Přesně to se mi stalo s bejvalkou. Nedostal jsem šanci to splatit. Já totiž ani o exekuci nevěděl, protože ještě neměla existovat - rozsudek byl nepravomocný a teprve po ukončení odvolání, kde jsme se dohodli na splátkách a soud tak řízení zastavil s tím, že sepíšeme smlouvu, jsem nechal napsat právničku dohodu a ta se vrátila s tím, že je už vyhlášena exekuce. Soud v Brně nejak nepostřehl, že vydal exekuci na nepravomocný rozsudek a jelikož bylořízení zastaveno, nebylo cesty dál.
Takže jsem samozřejmě zaplatil exekutorovi vše, ale díky pomstě mé bejvalky mě to stálo o 1/3 víc.
Pisatele, co dlužníky nazývají různými přívlastky . těm bych přál, aby se do takové situace dostali taky, pak by pochopili zrůdnost systému.
K nedoručení: Exekutor pošle vyrozmnění na "jaoukoliv" adresu, o které se domnívá, že tam bydlíte. To jsmesi totiž s exekutorským úřadem taky vyříkali, jim je to jedno ... klidně to pošlou na nějakou starou adresu (v mém případě na adresu bydliště před 5ti lety, která samozřejmě na registru obyvatel již je změněna na aktuální) a díky intitutu fiktivního doručení je vše ok.
Tak asi tak je to u nás.
PS: Insttut fiktivního doručení je celosvětový unikát jen v ČR, jiné státy jej neuznávají a při nárocích v zahraničí - pokud by jste tam třeba dlouhodobě pracovali a měli tam majetek . jej zamítnou - protože byla poškozena práva dlužníka.
No a co pak člověk nadělá?
Plně chápu Petra, že je zhnusen tímto systémem, který kvůli zvůli exekutorů přichází k dalším problémům.
Ten článek je možná podle skutečnosti, možná je vymyšlený, ale diskutovat o něčem jiném je hloupost. Takže ještě jednou: „Petr si uvědomoval riziko možné exekuce“ a pozor, připravoval se na ni: „Petr, vědom si hrozby exekuce, účty v bankách neměl…“ Jinak nadpis i část textu je zavádějící, hovoří o exekuci z úvěrového účtu, ale v tomto případě se jednalo o běžný účet, přes který se peníze posílaly a exekutor je zachytil „na cestě“.
Já to vidím takto:„Běžný účet k hypotéce byl u banky nezbytnou podmínkou a banka si z něj splátky automaticky inkasovala.“ Tady si možná Petr naběhl bance. Je úvěrový účet a dá se na něj splácet přímo, jenže jsou banky, které úvěrový účet svazují s nějakým dalším produktem (samozřejmě, aby vydělaly) a dost často to je právě běžný účet a to že to je nějaký tranzitní účet, už jsou jen řeči. Takže exekutor skočil na běžný účet.
Exekutor zřejmě obstavil tzv. hypoteční účet, ze kterého Petr splácí hypotéku. Je třeba vysvětlit, jak funguje účet, ze kterého se splácí úvěr z hypotéky. Ten je zřízen následně po vyčerpání přidělených peněz z poskytnuté hypotéky a slouží k příjmu peněz (od kohokoli) a banka si inkasuje příslušnou dohodnutou splátku plus poplatky. Umořuje se tím tedy dlužná částka. S tímto účtem disponuje pouze banka, majitel účtu - a to je právě ten paradox, co je to za majitele, když nemá možnost s kladným zůstatkem nijak disponovat (ale ten tam vlastně nevznikne a většinou podle smlouvy ani nemůže, jednalo by se o mimořádnou splátku, která musí být předjednána). Běžný účet je ten, ze kterým můžeš disponovat, to není tento případ. V důsledku to je problém nejen pro Petra, ale i pro banku . Pokud se Petr s exekutorem nevyrovná nebo to přesahuje jeho finanční možnosti a banka mu nemůže vyjít vstříc, přijde o bydlení. A banka bude řešit, co s nemovitostí (banka ale i kdyby prodělala, tak ji my všichni zachráníme, že).
„Plně chápu Petra, že je zhnusen tímto systémem, který kvůli zvůli exekutorů přichází k dalším problémům.“ Takže, když domýšlet, tak domýšlet. Souhlasím s autorem, že není podstatné, o jaký spor šlo, ale co, když šlo o výživné na nezletilé dítě, kdy Petr (otec dítěte) dlouhodobě neplatil a přivedl tak matku dítěte do zoufalé situace. Potom jsem já zhnusen Petrem.
I já mám vlastní zkušenost kvůli exekuci manžela, o které jsem opravdu nevěděla. Jednalo se o závazek z leasingu, který měl na podnikání a mě nebyla doručena žádná písemnost. Až nyní exekutor zablokoval všechny mé účty z titulu společ.jmění manželů. Včetně hypot.účtu. Nikdo mi neposlal upomínku nebo výzvu k zaplacení. Prostě jsem kvůli dluhu manžela 26.000Kč,jsem přišla k exekuci 270.000Kč. (Leas.spol. si naúčtovala neskutečné úroky a poplatky). No, dobrý né. Jsem taky vychcánek? Kdyby mě vyzvali, abych zaplatila 26.000 tak bych to zvládla, ale 270.000 nemám.
A lidé pozor !!! Pomoc banky žádná i oni snad exekutorům napomáhají, navrhovala jsem Hypoteční bance několik řešení jak chci splátku hypotéky uhradit a vše zamítli, trvali na platbě přes exekučně zablokovaný účet. Účel tohoto účtu je tedy jasný. Z tohoto účtu nejsou možné jiné úhrady pouze se na něj pošlou prostředky na srážky poplatků, jistiny atd.
Děkuji za příspěvek, který je o podstatě věci. Ten účet není běžným účtem, exekutoři se chytli pojmu "jiný účet" a blokují jasně účelový účet. Je to jediný z těch "jiných" účtů, který jim za to stojí, protože je svázán se zástavou. Což jiné, kreditní účty nejsou, i když je na nich kladný zůstatek.