Jak se nám dobře žije v dokonalém světe, kde vše řeší ten správný finanční produkt.Je to opravdu pohoda splatit své dluhy po čtyřicítce a vrhnout se do spoření na klidný důchod. Nu a kdo snad odejde z tohoto dokonalého světa dříve než mu finanční poradce naplánoval,nemá snad ani čeho litovat...
Absolutne nesouhlasim s tim, ze by si mlady studujici clovek nemel poridit penzijni pripojisteni. Mozna se to jevi jako zbytecne, ale cim drive se zacne, tim je pak zhodnoceni vyssi. Ja sam jsem si penzijni pripojisteni zalozil coby student stredni skoly na castku 100,-Kc mesicne. Stat mi pridal dalsich 40,-Kc, coz je zhodnoceni, ktereho nedosahuje temer zadny jiny produkt (ano, vim, ze jde o smesnou castku, ale uz nase babicky rikavaly - Korunka ke korunce... :o)))). Je pravda, ze hrozi moznost nesplaceni - coz jsem ostatne pocitil i ja (se svym tehdejsim petistovkovym kapesnym), ale dalo se to. V soucasnosti sporim 200,-Kc protoze se mi tato castka zda nejlepsi v pomeru cena/vykon. A dve stovky? Ctyri panaky v nejakym klubu, ktery si rad odpustim :o)).
BTW - stejne jsem ale siroko daleko z mych kamaradu jediny, ktery penzijni pripojisteni ma....
Mate pravdu. Jenze u penzijniho pojisteni plati, ze cim dele sporite, tak tim vice dostanete od statu a konecne zhodnoceni (byt male) je pak vyssi. A (mluvim ted sam za sebe) stokoruna jsou sice penize, ale myslim si, ze temer pri jakemkoliv prijmu (pokud neni opravdu minimalni) zanedbadelne - u me to tenkrat byla otazka priorit - skutecne ony panaky vs. sporeni (radsi jsem si dal pivo, protoze tvrdy Acko ja moc nerad :o)).
A se tavebnim sporenim souhlasim - tenkrat (pred lety) jsem si ho zalozil taky. Sice jenom na stovku, ale jakmile jsem zacal vydelavat, tak jsem to zvedl na 500, pak na 1000 a nakonec na "nejvyhodnejsich" 1500.
Berte to jako muj nazor - nechci Vam jej vnucovat.
Za prve clanek jsem necetl, protoze mi silne pripomina clanek v casopise Osobni finance, ze by plagiat?????
Co se tyka penzujni pripojisteni, souhlasim s kolegou, zacal jsem sporit 100 mesicne na VS, asi rok sporim 200Kc. Dulezite je sporit tak, aby me ty penize nechybely. A penzijni pripojisteni ma oproti zivotnimu pojisteni jednu vyhodu, mohu polovinu vybrat po 15 letech.
A pro ty co prezenou ulozky nebo se dostanou do svizelne situace, vzdy existuje moznost penize beze ztraty vybrat (jen nebudou zhodnoceny statnim prispevkem)
No reklamu to je, ale neuplna:-)) Myslim si, ze zivotni pojisteni je vhodne az clovek ma praci a vyuzije odecet a stejne bych nejdrive naplno vyuzil penzijni pripojisteni nez se pustil do zivotniho. Mam dojem ze zivotni ma mnohem horsi podminky kdyz bych to chtel uplne zrusit a mene vydelava, pokud to neni investicni zivotni pojisteni, ktery asi by jsem si uzavrel. Prece jenom dlouhodobejsi sporeni bych sel do rizikovejsich (vynosnejsich) investic, ale jako studentovi to pro me zatim neni. Kdyz tak mi muzes napsat na email kolego :-)) nechcu nudit zbytek ctenaru.
Jako nastin jakehosi jednoho zpusobu je clanek celkem v poradku.
Nicmene rozhodne nelze souhlasit s vycty co se kdy hodi ci nehodi.
Nejdulezitejsi je podle mne to, ze se zpusob nalozeni s penezi musi vzdy vztahovat ke konkretnimu cloveku a jeho zivotni situaci a generalizovat, zvlaste zpusobem "to musite/to nesmite", je velmi osidne.
Napriklad rikat, ze kapitalove zivotni pojisteni je nejlepsi zakladat az na konci produktivniho veku (coz z clanku vyplyva) mi prijde jako pomylene (pri pouziti mirneho vyrazu).
Je mi opravdu lito toho, kdo se bude podle clanku bezvyhradne ridit ...
Kdybych sestavil finanční plán podle tohoto článku, tak by mě asi klienti hnali. Je to nevyvážené, nesystémové s přeházenými prioritami a bez podstatného efektu. Studenti v diskuzi mají kupodivu větší přehled a postupují uvážlivěji. Jedině snad s výjimkou nevhodné KŽP od ČP. Tady nechápu účel. Jedině snad z důvodu budoucích příspěvku od zaměstnavatele, ale k tomuto účelu bych volil méně nákladnou důchodovou životní pojistku. Patrně tady sehrála svoji roli reklama. Je to škoda. Ať se na mě autor nezlobí, ale jak nakládat s penězi a eventuelně jak to začlenit do finanční plánou, není jeho silnou parketou.
Já si nemůžu pomoct, ale moc mi to připomíná toho mužíčka v jednom dílu básníků, který plánoval dovolenou v Jugoslávii a 1. dítě a 2. dítě. Každý má přece jiné potřeby a především jiné priority. Tato unifikovaná univerzálnost je na dvě věci.
S výhradami souhlasím s Fredym. Ono totiž penzijní sice vypadá dobře, ale je otázkou, kdy se najde nějaký soc.-dem. trotl, který prosadí v rámci úspor maximální st. příspěvek 5 Kč. Vzhledem k politickým kvasům si myslím, že cokoliv od státu je v horizontu 3 a více let silně nejisté.
Byť dělám pro ČP, tak ten Dynamik bych si neuzavřel a už vůbec ne za 350 Kč. Souhlasím, reklama je velmi účinná a celkem dobrá. Velmi mě zaujalo, že studenti vědí o investičním životním pojištění. To si myslím, je celkem slušná alternativa doba 10 let, pak se může po 5ti letech prodlužovat. Značná pravděpodobnost vyššího výnosu než u kapitálovek a možnost mimořádných vkladů.
Kdyby se tu články měli hodnotit jako ve škole, tak bych dal 4-. Co to zavést?
Docela me Vas nazor zajima. Jen na uvod - student uz nejsem. Zivotni pojisteni jsem si zalozil zcela ucelove (konkretne pro ziskani viza - je to s nim o neco jednodussi). 350,-Kc proto, ze jsem chtel minimalni castku. K tomu mam navic sjednane urazove pojisteni, ktere jsem si driv platil zvlast. Je to (aspon se mi to tak jevi) pro me vyhodne - platil jsem driv na urazovy temer 2000 rocne a ted platim sice ctyri, ale zase si je muzu odecist z dani. Opet pripominam, ze slo o ucel. Domnivam se vsak, ze Dynamik neni kapitalove zivotni pojisteni.
Reklama v tom byla, ale jen v tom smyslu, ze jsem klientem E-banky a ZP je jeden z nabizenych produktu primo na uctu. Celkem mi bylo jedno, od koho to bude, akorat jsem nechtel kapitalovy zivotni - je celkem na nic.
Co byste mi doporucili Vy?
BTW - Jeden kamarad zacal delat "rodinneho poradce" a chtel se mnou schuzovat. Samozrejme, nic mi nenabizel, pouze chtel poradit :o)) Kdyz jsem prokazal malem vetsi znalosti nez on (a to bez toho, ze bych se o to aktivne zajimal), tak z toho byl chudak jeste tyden vedle... Samozrejme mi nic neprodal - vlastne neporadil :o)) Fsecko, co mi radil, uz mam (penzijni+stavebni). Hehe...
Nevim, nevim, ale urazove (a pripadne rizikovou zivotni) cast si stejne neodectes s dani. Mimochodem, jsem sice studentem, ale doktorandem.
A co se tyka znakosti, kdyz clovek nema pri studiu moc penez tim vic se o ne musi starat. A proto me stve "profesionalita" lidi v bankovnim sektoru, kde souhlasim s kolegou leckdy mam vetsi znalosti nez oni, bohuzel se setkavam s tak malo pouzivanymi vecmi, ze sehnat informace je obtizne a overit nemozne.
Abych nemluvil jen tak do vetru, napriklad problem dvou zdedenych stavebnich sporeni a prevodu SP mezi nimi. Jak to tak vypada i dvojite overeni nepomohlo a nakonec se budu muset soudit :-(, protoze "zahodit" 4500Kc rocne se mi nechce.
Tento clanek beru jako hodne orientacni pro laiky a pro ne je velice vhodny. Znam dostatek pripadu, kdy si studenti vypujcili az prilis mnoho penez (KTK, spotrebni uvery) a pak z jednoho uveru platili uroky dalsich. Ale jinak kazdy se musi rozhodovat podle svych planu a sveho zazemi. Ja ktery nevim co a kde budu delat za rok, snad vim ze budu urcite na Zemi, pouzivam jen velice likvidni produkty a navic SS a PF, coz s jistou ztratou mam k dispozici max. do 3 mesicu.
Máte v tom trochu zmatek. Používáte asi chybná názvosloví. Úrazové pojištění nelze použít pro odpočet od základu daně. Pokud je mi známo, tak Dynamik patří mezi smíšené životní pojištění. Něco na způsob flexibilního kapitálového životního pojištění. Flexibilní proto, že můžete volit (a patrně i měnit) výši krytí rizika. Kapitálové proto, že má spořící část. Omlouvám se, ale tento produkt dopodrobna neznám.
Pokud budete chtít školit svého známého poradce o pojištění, tak je třeba tomu trochu rozumět. Je to celkem jednoduché. Životní pojištění se dělí na tři základní druhy. Na SMRT, na DOŽITÍ a na SMRT A DOŽITÍ (nebo-li smíšené)
Pojištění na SMRT je běžně nazýváno rizikové životní pojištění. Jeho výhodou je to, že je celkem levné a dostatečně zabezpečí každého dle potřeby. Nevýhodou (podle pojišťováků) je to, že v případě dožití konce pojistné doby, pojistná smlouva končí bez náhrady. Osobně to za nevýhodu nepovažuji. Je to cena za službu, kterou si u pojišťovny platím. Toto pojištění nelze použít pro odpočet od základu daně.
Pojištění na DOŽITÍ je většinou nazýváno důchodové. Patří mezi KŽP (kapitálové životní pojistky), tvoří kapitálovou část. Nemá (většinou) rizikovou složku. Je cenově také výhodné. Ale záleží na výběru pojišťovny. Některé mají vysoké poplatky, které většinou neznáte. Tento produkt (pokud je dobře vybrán), je velice vhodný pro příspěvky zaměstnavatelů, ale i pro odpočty od základu daně.
Pojištění na SMRT A DOŽITÍ, nebo-li smíšené životní pojištění je vlastně kombinací obou předchozích. Také patří mezi KŽP. Podle mě je to hybrid, který eliminuje jednotlivé výhody obou předchozích pojištění. Pojišťováci budou tvrdit opak. Tento produkt se také využívá pro zaměstnanecké výhody a pro odpočty od základu daně. Pokud se pro toto někdo rozhodne, tak doporučuji právě nějakou flexibilní KŽP, kde lze snížit krytí rizika na minimum (třeba jen na 2.000,-Kč)a takto potlačit nákladovou část do přijatelné podoby. Pro jiné případy je tento produkt naprosto nevýhodný a drahý. Investiční životní pojištění a flexibilní životní pojištění jsou jen mutací tohoto produktu.
Na závěr jednu poznámku. Píšete, co všechno máte, ale přesto mi tam něco chybí. Je to to, jak ty Vaše různé produkty dobře kombinovat. Jak to zařídit, aby splnily Vaše očekávání v čase i v požadované výši. Chybí Vám finanční plán. Je to jako byste si kupoval různé automobilové komponenty, doplňky a případně celé sestavy a chtěl z toho složit nový moderní bourák. Třeba motor z AUDI, nápravu z Trabanta, převodovku z Moskviče apod. Jak myslíte, že by to dopadlo? Stejné je to i s "nákupem" samostatných finančních produktů bez vzájemné provázanosti.
Asi bych se nehádala o to, jestli mít třeba už při studiu penzijní připojištění nebo pojištění. Podstatné je podle mě to, aby člověk uměl zacházet s penězi a myslel na to, co bude třeba za 5-15 let.
Takže je fajn umět spořit a nebo si odkládat peníze bokem už třeba při studiu. Případně je fajn stavební spoření. mě ho uzavřeli rodiče a když jsem si na VŠ našla brigádu, tak už jsem si ho pak platila sama a peníze pak zůstaly mně a měla jsem tak aspoň nějakou základní částku, když jsem žádala o hypotéku na vlastní byt. K tomu jsem si našla dobrou práci a mohla jsem tak i ukládat peníze bokem a šetřit a i splácet dluhy. Díky rodinnému známému z GTI jsem se dostala i k investicím a z toho už mám taky nějaké výnosy, takže se snažím myslet na budoucnost a být zajištěná.