Hlavní navigace

Že dostanete proplácené náklady od VZP zpět? Nevěřte, kyberšmejdi znovu útočí

Sdílet

24.4.24 (1x) Podvodník, bezpečnost, internet, banka Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E

Na bankovní účty znovu útočí kyberpodvodníci vydávající se za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), kteří lidem zasílají SMS zprávy. Ty obsahují nabídku, že se můžete zaregistrovat na webu VZP a tím získat finanční odměnu. Zprávy opět odkazují na blíže nespecifikovaný zisk či vratku ze zdravotního pojištění. Útočníci navíc tentokrát pracují i s informační telefonní linkou, která je nápadně podobná té oficiální.

Pojišťovna však varuje: Nikam nevyplňujte své osobní nebo bankovní údaje, pokud dostanete jakoukoli zprávu jejím jménem. Všeobecná zdravotní pojišťovna žádné takové zprávy nerozesílá a data od svých klientů tímto způsobem nezískává. 

Podvodníci tentokrát využívají také aplikaci WhatsApp, odesílatelem je zde fiktivní zaměstnanec VZP. Spolu s profilovým obrázkem, který je stažen z našich oficiálních materiálů, a uvedenou telefonní linkou, která se nápadně podobá té skutečné, jde o velmi sofistikovaný podvod, upozorňuje šéf bezpečnostního úseku VZP ČR Jan Svoboda

Jak podvod funguje? Po přihlášení na fiktivní web, který je součástí textové zprávy, se napadená oběť dostane do prostředí, které skutečně nápadně připomíná webové stránky VZP ČR. Pokud požadované údaje vyplníte, vystavujete vysokému riziku, že budou zneužity k odčerpání peněz z vašeho účtu. 

Jediným správným postupem je takové zprávy zcela ignorovat a odesílatele klidně zablokovat. Pokud máte jakoukoli pochybnost, obraťte se na VZP a věc prověřte, říká Jan Svoboda. 

Jediná oficiální telefonní linka VZP ČR je: 952 222 222. Podvodné zprávy pracují s její modifikací, která se té oficiální nápadně podobá. Jak vypadá taková podvodná zpráva, se můžete podívat na následujícím obrázku.

Podvodná zpráva z WhatsAppu od falešné zaměstnankyně VZP

Podvodná zpráva z WhatsAppu od falešné zaměstnankyně VZP

Autor: Všeobecná zdravotní pojišťovna
Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).