Pouhým 40 % studentů se podaří získat zaměstnání v oboru, kterému se chtějí věnovat. Pokud už takovou práci získají, platí jim firmy nejčastěji 50 – 80 Kč za hodinu. Kromě tohoto přivýdělku však 80 % studentů dostává také kapesné, nebo stipendium od své školy. S penězi pak studenti nakládají rozumně. 75 % dotázaných uvedlo, že si pravidelně spoří a pokud mají nějaké dluhy, tak je pravidelně splácejí. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Raiffeisenbank realizovala agentura IPSOS.
Během studentských let utratí respondenti nejvíce peněz za jídlo, oblečení a kosmetiku. U 40 % z nich je položkou v rozpočtu i bydlení.
Z průzkumu vyplývá, že celkem 96 % studentů středních i vysokých škol alespoň občas pracuje. S vyšším věkem pak stoupá počet těch, kteří mají při škole stálou práci, na úkor nárazově pracujících. Dva z pěti vysokoškoláků pracují celoročně, zatímco na střední škole má téměř stejné množství studentů jen nárazové brigády,
říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank.
Pětina studentů si vydělá více než 10 000 Kč měsíčně. Dalších 25 % respondentů uvedlo, že mají výplatu maximálně 3000 Kč měsíčně.