Hlavní navigace

Podnikáte jako OSVČ na vedlejší činnost, a přesto vám od zdravotní pojišťovny přišla upomínka, že dlužíte za zálohy?

21. 10. 2019

Sdílet

V případě, že podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná při zaměstnání, které je hlavním zdrojem vaší obživy a vaše podnikání je tudíž vedlejším příjmem, jste ze zákona osvobozeni od plateb zdravotního pojištění. Přesto se může stát, že vám od zdravotní pojišťovny přijde upomínka, že jste neuhradili zálohy za zdravotní pojištění. Jestliže je podnikání pouze vedlejším zdrojem vašich příjmů, nevztahuje se na vás ani minimální vyměřovací základ, když je v zaměstnání odvedeno pojistné ve výši minima stanoveného pro zaměstnance.

Pokud za vás ale zaměstnavatel pojištění neodvede, byť by se jednalo jeden měsíc, máte povinnost uhradit ho vy jako OSVČ, a to alespoň ve výši minima stanoveného pro OSVČ, případně ve výši vypočítané z vašeho Přehledu za minulý rok v případě, že je tato částka vyšší než minimum stanovené pro OSVČ. Jinak řečeno povinnost hradit zálohy na pojistné neplatí jen v měsících, ve kterých OSVČ byla současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost nebyla hlavním zdrojem jejích příjmů.

Pro určení, co je hlavním a co vedlejším zdrojem příjmu, není přitom směrodatné prosté porovnání výše příjmů ze zaměstnání s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti – rozhodující je písemné prohlášení, které jako OSVČ učiníte při zahájení činnosti a pak vždy v podávaném Přehledu za uplynulý kalendářní rok, vysvětluje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí VZP.

Jestliže přestanete být zaměstnancem, stane se výdělečná činnost jediným (hlavním) zdrojem vašeho přijmu a vy z ní musíte odvádět zálohy na zdravotní pojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).