Hlavní navigace

Pobyt v lázních s malým dítětem hradí rodičům zdravotní pojištění

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 9. 2010

Je-li dítě posláno v souvislosti s léčbou do lázní, má v některých případech jeho rodič nárok na úhradu pobytu v lázeňské léčebně ze zdravotního pojištění. Podrobněji problém rozebírá mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Podmínky pro pobyt dítěte v lůžkovém zdravotnickém zařízení včetně lázní a dětské léčebny a pro pobyt jeho tzv. průvodce jsou stanoveny zákonem o veřejném zdravotním pojištění. V určitých případech se pobyt průvodce dítěte v lázeňské léčebně, odborné dětské léčebně nebo v nemocnici považuje za ústavní ošetřování a zdravotnickému zařízení ho hradí zdravotní pojišťovna, konkrétně ta, u níž je pojištěno dítě.

Je-li při přijetí dítěte do zdravotnického zařízení vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nutná celodenní přítomnost průvodce, může s ním být průvodce přijat do ústavní péče. Pobyt průvodce dítěte mladšího šesti let v nemocnici se pak považuje za ústavní ošetřování automaticky, v případě dítěte staršího šesti let jen se souhlasem revizního lékaře. Pobyt průvodce v odborné dětské léčebně a dětské lázeňské léčebně se považuje za ústavní ošetřování v případech, kdy provází dítě mladší šesti let, a to na dobu, kdy je zaškolován v ošetřování a léčebné rehabilitaci dítěte nebo kdy je jeho přítomnost nutná vzhledem ke zdravotnímu stavu dítěte. V ostatních případech u komplexní lázeňské péče o děti a dospělé a péče v odborných léčebných ústavech hradí zdravotní pojišťovna pobyt průvodce pouze v případech, kdy jeho nezbytnost potvrdí revizní lékař. Průvodce dítěte má nárok na ubytování podle možností daného zdravotnického zařízení a na stravování. 

Podotýkáme, že z veřejného zdravotního pojištění není hrazen pobyt průvodce dítěte v případě ozdravenské péče, která se poskytuje dětem od 3 do 15 let zdravotně oslabeným vlivem nepříznivého životního prostředí, dětem se zdravotními problémy spojenými s nesprávným životním stylem a dětem v rekonvalescenci, jejichž zdravotní stav nevyžaduje léčbu v dětské lázeňské nebo v dětské odborné léčebně.

Pojištěnec anebo za něj jeho zákonný zástupce je povinen v souvislosti s poskytováním péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění hradit zdravotnickému zařízení regulační poplatek ve výši 60 Kč za každý den, ve kterém je poskytována ústavní péče. Totéž, tedy povinnost platit 60korunový regulační poplatek, platí i pro průvodce dítěte, je-li jeho pobyt ve zdravotnickém zařízení hrazen ze zdravotního pojištění. Den, ve kterém byl pojištěnec přijat k poskytování takové péče, a den, ve kterém bylo její poskytování ukončeno, se počítají jako den jeden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).