Hlavní navigace

Nemáte přezuté pneumatiky? Pojišťovna nemusí plnit

Sdílet

Veronika Doskočilová

Zákon přímo nestanovuje „všeobecnou povinnost“ obout k určitému datu zimní pneumatiky. Pouze v období mezi 1. listopadem a 31. březnem musíte přezout v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nebo pokud lze předpokládat, že se vzhledem k povětrnostním podmínkám může vyskytovat.

Na některých úsecích je zimní výbava pro řidiče výslovně předepsaná. V případě, že přes tyto úseky pojedete a nebudete mít přezuté pneumatiky, můžete dostat pokutu až 2500 Kč.

I v případě, že pojedete v úseku, kde není zimní výbava povinná, může vás zimní počasí překvapit náhle, stejně jako mnoho dalších, kteří budou chtít rychle obsadit všechny autoservisy. Zejména pokud nebydlíte v nížinách se proto na přezutí objednejte včas.

Nesprávné nebo nekvalitní obutí může mít kromě rizika při jízdě také vliv na výši vyplaceného pojistného plnění v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění. Pojišťovna vám ho může zkrátit jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).