Hlavní navigace

Na co si dát pozor při sjednávání pojištění na hory?

Sdílet

Cestovní pojištění na letní dovolenou je pro mnoho Čechů samozřejmostí. U zimní dovolené a v lyžařské sezóně si jej ale sjednává podstatně méně lidí. A ačkoli se jistě všichni snažíme být opatrní a nezpůsobit zranění sobě ani nikomu dalšímu, vždy to zaručit nelze. Nejlepší prevencí nejen finančních následků takových karambolů je samozřejmě opatrnost. Je ale na místě doplnit ji o pojištění kryjící léčebné výlohy, následky úrazu a odpovědnost za újmu na zdraví či majetku jiné osoby, doporučuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pojištění na provozování zimních sportů má ale svá specifika. Pojišťovny totiž často nabízejí různé varianty pojištění podle toho, jestli zimní dovolenou strávíte odpočinkem, na svahu nebo jinak. Vybraná varianta pak může v případě zimních sportů krýt i převoz vrtulníkem, dopravu do nemocnice apod. Vyplácí se uvádět pravdivé údaje o zamýšlené náplni dovolené. Pokud vyberete špatnou variantu pojištění, může pojišťovna zcela zamítnout pojistné plnění, říká Lukáš Zelený.

Součástí může být také úrazové pojištění, případně pojištění sportovního vybavení. Počítat ovšem musíte i s případy, kdy nezpůsobíte škodu jen sobě, ale i někomu jinému. Například srazíte-li na sjezdovce jiného lyžaře a zraníte jej nebo mu zničíte drahé sportovní vybavení. Tyto výdaje kryje pojištění odpovědnosti za újmu, které má u naprosté většiny pojišťoven samostatný limit pro újmy na zdraví a škody na věcech.

A důležité jsou také výluky, které byste si před podpisem smlouvy měli projít. Překvapit vás totiž může třeba maximální nadmořská výška, v níž se můžete pohybovat, nebo výčet sportovních disciplín, které vaše pojištění nekryje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).