Hlavní navigace

Liší se kvalita srovnatelných výrobků v nových a starých zemích EU?

Sdílet

Ivana Ševčíková 19. 6. 2007

Existují rozdíly v kvalitě srovnatelných výrobků prodávaných na západních trzích a v nových členských zemích? Právě hledání odpovědi na tuto otázku bylo cílem testu kvality praček a digitálních fotoaparátů, který prováděly spotřebitelské organizace SOS a TEST. Testovací programy přitom simulují nejčastější chování uživatelů výrobků a zkoušky probíhají v nezávislých laboratořích. Výrobky, které byly testovány, lze všechny zakoupit v České republice.

Záměrně byly nakoupeny výrobky nižších cenových kategorií, které se na nových evropských trzích nejlépe prodávají. U praček platí, že s kvalitou roste cena. Modely Miele nebo AEG se zpravidla umisťují na předních místech většiny testů. Ve srovnání s nimi například značka Electrolux vykazuje ve zkouškách spíše průměrnou kvalitu.

Levné digitální fotoaparáty patří mezi rychloobrátkové zboží, což se podepisuje i na jejich kvalitě. Podle Václava Beneše, redaktora zapojeného do testování, podávají kompaktní fotoaparáty většinou jen velice průměrné výkony. Navíc se výrazně liší poměr cena/kvalita u jednotlivých modelů. Existují však modely se slušným vybavením i výkonem.

Zdroj: tisková zpráva Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).