Možnost sjednání životního pojištění na vás čeká na každém rohu. Sjednat si ale dobrou životní pojistku, to je výzva. Na co si dát pozor aby jste byli s produktem spokojeni? Přečtěte si tipy, se kterými přišla Česká asociace pojišťoven po vyhodnocení interní ankety svých členů.
Za nás dodáváme, že si nejprve pořádně rozmyslete, k čemu vám má pojistka sloužit. Pokud má ochránit vás či partnera před finanční tísní například kvůli splácení hypotéky v případě, že by se jednomu z vás přihodil například úraz, pak dejte pozor aby pojistné šlo na rizikovou část. A nenechte si naopak vnutit spořicí složku, jejíž výsledná částka bude ovlivněna výsledky podílových fondů.
Zrušení smlouvy
Pokud momentálně nemáte na to, abyste zaplatili pojistné, není to hned důvodem k tomu, abyste rušili celou smlouvu. Pokud jste s produktem spokojeni, kontaktujte svou pojišťovnu a zkuste se dohodnout na dočasném snížení splátek nebo odkladu plateb. Životní pojistky jsou navíc nastaveny tak, že až po několika letech se při zrušení smlouvy dostanete s částkou, která vám má být vyplacena, alespoň blízko té, kterou jste vložili. Pokud pojistku zrušíte například během dvou let, většinou nedostanete nic, protože vaše peníze jsou v této fázi smlouvy především na úhradu provizí a poplatků.
Špatně nastavená pojistka
Jak už jsme uváděli na začátku, aby vám pojistka k něčemu byla, musí být nastavena tak, aby vyhovovala vašim potřebám. Proto chcete-li s ní krýt jen riziko nedostatku po úrazu, nenechte si vnutit spořicí složku. Pak se ale také nesnažte na pojistce za každou cenu šetřit. Má-li vám skutečně pomoci, musíte to s ní myslet vážně a ne ji sjednat jen abyste „něco měli“. Pojistěte se proto na takovou částku, která skutečně bude vzniklé ztráty v případ invalidity, trvalých následků či dokonce smrti alespoň finančně kompenzovat.
Optimální pojistnou částku na smrt lze odvodit z výše ročního příjmu – měla by činit jeho dvou až pěti násobek,
uvádí příklad zpráva České asociace pojišťoven.
Nepodceňujte smlouvu
Nebuďte jednou z řady osob, které se neobtěžují číst smlouvu proto, že to není jednoduché. Je to sice suché čtení, ale vy budete posílat pojišťovně každý měsíc významnou částku, tak se neostýchejte nárokovat si čas na to, aby vám její zaměstnanci vysvětlili vše, co vám není jasné.
Kromě pojistné částky a krytí rizik se zaměřte také na výluky. Ještě před podpisem tak máte šanci zjistit, že tato smlouva se pro vás vlastně nehodí a vy raději budete hledat u jiné pojišťovny.