Hlavní navigace

Jak na přehled pro OSVČ při přechodu na jiný způsob uplatnění výdajů

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 3. 2011

Rozhodli jste se přejít z uplatňování skutečných výdajů na paušál a budete podávat dodatečné daňové přiznání? V případě, že vám vznikne nedoplatek na dani je nutné si ohlídat i správnost podaných přehledů pro OSVČ.

V době, kdy se provádí úprava podle § 23 odst. 8 ZDP, jde o úpravu rozdílu mezi příjmy a výdaji (v případě, že OSVČ vede daňovou evidenci), nebo o úpravu výsledku hospodaření (v případě, že OSVČ vede účetnictví). Z tohoto pohledu pak je uplatnění odlišné i pro účely zdravotního pojištění podle toho, zda OSVČ vede účetnictví nebo daňovou evidenci, upozornil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud vedete účetnictví a tato daňová úprava se promítne do výsledku hospodaření, je nutné tuto úpravu zohlednit i pro účely vyměřovacího základu pro odvod pojistného. Je tedy nutné podat také opravný přehled a doplatit případný nedoplatek na pojistném. Případný dluh doplatí do 30 dnů ode dne, kdy se o změně dozvěděla. V takovém případě nebude penalizována, okomentoval pravidla u zdravotního pojištění Rod.

Ten také uvedl, že v případě OSVČ vedoucí daňovou evidenci nelze daňovou úpravu podle § 23 odst. 8 ZDP považovat za příjem ani výdaj ze samostatné výdělečné činnosti – jde o úpravu rozdílu mezi příjmy a výdaji. V době, kdy se úprava projeví pro daňové účely (např. při „dodaňování“ pohledávek), nebude OSVČ promítat úpravy pro účely stanovení vyměřovacího základu pro odvod pojistného na zdravotní pojištění. Do vyměřovacího základu se promítnou až v době, kdy dojde ke skutečnému plnění (příjmy při úhradě pohledávek, prodeji zboží, výdaje z úhrady závazků). Při podání dodatečného daňového přiznání tato OSVČ své zdravotní pojišťovně nemusí podávat opravný přehled, upozornil Rod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).