Hlavní navigace

Centrální banka ponechala sazby na stávající úrovni. Konec růstu to ale být nemusí

Sdílet

peníze, finance, graf, investování, úspory, investice, akcie Autor: Shutterstock

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na dnešním zasedání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Připomeňme tedy, že:

  • dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) je ve výši 7 %,
  • diskontní sazba je ve výši 6 %,
  • lombardní sazba je ve výši 8 %.

Dle očekávání si ČNB na dnešním měnovém jednání dala ve zvyšování sazeb pauzu a rozhodla se tak spíše vyčkávat a vyhodnocovat, jak se ve vývoji ekonomiky odrazí utahování měnové politiky a zvyšování sazeb z posledního roku, uvedl v reakci na výsledek zasedání Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) s tím, že růst sazeb se projevuje s určitým zpožděním a teprve nyní se začíná ve vývoji tuzemské ekonomiky postupně promítat. Svou roli na výsledku má podle něj také personální obměna v bankovní radě, protože její noví členové jsou dle svých vyjádření vůči dalšímu zvyšování sazeb spíš skeptičtější a považují prozatím současnou úroveň úrokových sazeb za dostatečně restriktivní.

Trh nyní podle Seidlera předpokládá, že se sazby sice ještě mohou letos zvýšit, ale už jen mírně a za rok by se měly dostat někam kolem 6,5 %. Tržní úrokové sazby delších splatností od poloviny června klesají, nejen z titulu vyhlídek na vývoj sazeb ČNB, ale i očekávání trhu na zpomalování světové ekonomiky a pokles obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tlak na zdražování hypotečních sazeb by měl tak vzhledem k uvedenému vývoji na trhu do velké míry ustat, myslí si Seidler.

Bankovní rada na jednání rozhodla také o tom, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny intervencemi.

Našli jste v článku chybu?