Hlavní navigace

Babiš: Chci omezit výdajové paušály

Sdílet

Arsen Lazarevič 19. 3. 2014

Podnikatele čekají nejspíše těžké časy. Ministr financí Andrej Babiš jim chce omezit takzvané výdajové paušály, které jsou často terčem kritiky. Podrobnosti však ohledně tohoto opatření neuvedl. Zdanění u nás ale paradoxně považuje za vysoké:

Už před volbami jsme tvrdili, že náš stát nepotřebuje zvyšovat daně. Mimochodem naše daňová kvóta je relativně vysoká, jedna z nejvyšších v regionu. Vysoké jsou i náklady práce – jsme v Evropě relativně blízko Francie, která má asi nejdražší náklady na práci… Pokud přesvědčíme všechny potenciální plátce, že se nahoře neplýtvá, nekrade, tak se možná dočkáme toho, že jednou budeme všichni pyšní na to, že platíme daně, uvedl ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Server Měšec.cz přitom informaci ohledně omezování výdajových paušálů ze strany vlády přinesl už v minulém roce. Čtěte článek: Jak nás zasáhnou opatření budoucí vlády?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 3. 2014 17:46

  Láďa (neregistrovaný) ---.sta.ji.cz

  Arsene, Arsene. Na tom, že se mají snížit výdajové paušály a současně, že je u nás vysoké zdanění, není přece nic paradoxního. Jednoduše jsou tu určité kasty, které mají zdanění výrazně nižší než ostatní.

 • 20. 3. 2014 10:32

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Hlavní příčiny jsou dvě: Sazby jsou tak vysoké, že stojí za to zabývat se "optimalizací" a zákony jsou tak zložité, že k té optimalizaci poskytují prostor, ovšem ne každý se v tom dokáže orientovat. Výsledkem je, že někdo je okraden státem víc, někdo se tolik okrást nenechá.
  A konkrétně podíl odvodů živnostníků proti zaměstnancům ovlivňuje i "minimální mzda" - zaměstnanec prostě méně odvádět nesmí, jinak by byl propuštěn, kdežto živnostník takové omezení nemá, může jít klidně i do účetní ztráty. A když se k tomu přidá vyšší odpovědnost za sebe sama motivující k daňové optimalizaci, kterou zaměstnanec apaticky přenechává zaměstnavateli...

 • 19. 3. 2014 23:50

  Honza (neregistrovaný) ---.google.com

  Nechápu, proč náš tisk pořád kope za OSVČ. Je nehorázné, že díky paušálům se mnozí podnikatelé vozí v drahých autech a na daních nebo pojištěních přispívají méně než učitelky.

 • 20. 3. 2014 2:25

  Dr.X.Crement (neregistrovaný) ---.static.oxid.cz

  Voliči - pokud jsou z řad OSVČ, přijdou na to,že na Babiše a jeho pěkné sliby doplatí a s nimi bohužel i nevoliči ANO.

  Zatím vládní koalice mrhá pěnězi,na které si ničím nevydělala,pří­kladem budiž zrušení platby v nemocnicích,které se plní nepotřebnými pacienty.
  Teď ty chybějící peníze budou tahat ze živnosníků...­...........


  Jsem toho názoru,že do ročního příjmu 1mil Kč by měly být paušály zachovány.
  Živnostník,který se živí hlavou, vyjma právníků, víc není schopen poctivě vyprodukovat.

 • 20. 3. 2014 10:52

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Živnostník,který se živí hlavou, vyjma právníků, víc není schopen poctivě vyprodukovat.

  A ten kdo vyprodukuje, je potom "super-parazit" ze.

 • 20. 3. 2014 10:22

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Každý, kdo podniká, musí kvůli pořádku sledovat výdaje, takže není problém na konci roku vyjet náklady z počítače, tudíž argument vyšší papírové zátěže považuji za lichý. Ale ten zbytek opatření je vyloženě proti zdravému rozumu. Rušit by se neměla superhrubá, ale hrubá mzda, jenže to by lidi naplno viděli, jak je stát okrádá. Jednotné výběrné místo, ale hlavně jeden vyměřovací základ místo současných ŠESTI, to je to zjednodušení, kterého se Babiš bojí, protože pak by se nedalo fikslovat. Registrační pokladny jsou jen jedno z opatření k likvidace malé konkurence. Také na progresivní zdanění doplatí hlavně poctiví lidi vyššími odvody a složitějšími formuláři (začne mít smysl "společné zdanění manželů"), ti šikovnější budou mít akorát další prostor pro daňové optimalizace. Z toho prohlášení MF jde hrůza.

 • 20. 3. 2014 10:48

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Prave ze vydaje sledovat nemusi. Jde predevsim o to, ze se pak po trech letech nemusite hadat s urednikem, jestli ten sitovy kabel byl ci nebyl nutnym nakladem.

  Jsem take pro snizeni a zjednoduseni vydajovych pausalu (na uroven beznou v jinych zemich EU) za predpokladu, ze dojde zaroven ke snizeni odvodu na podvod zvany socialni "pojisteni" (na uroven beznou v jinych zemich EU) a zjednoduseni komplikovane administrativy. Podle statistik ma CR druhou nejvice komplikovanou danovou soustavu v Evrope, hure uz je na tom jen Ukrajina.

  Ohledne superhrube mzdy, spatny je ten nazev, melo by se to jmenovat "Skutecna hodnota vasi prace". S rusenim je ovsem ten problem, ze ta cast odvodu na "pojisteni" kterou ted jakoby plati zamestnavatel, je pro neho danove uznatelnym nakladem (mimochodem, narozdil od OSVC).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).