Tento týden na vaše dotazy odpovídá Tomáš Matoušek, výkonný ředitel Penzijního fondu České pojišťovny, jednoho z největších poskytovatelů penzijního připojištění. Fond má v současnosti téměř 460 tisíc klientů a nabízí své služby jednotlivcům i zaměstnavatelům.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
Penzijní fond pro mladé
Dobrý den, zajímalo by mne, zda neuvažujete o zřízení penzijního fondu pro mladé s vyšší akciovou složkou.
Stávající velmi konzervativní portfolio penzijních fondl mi nevyhovuje.
-
proč právě PFČP?
Vážený pane Matoušku,
proč bych si měl při výběru penzijního fondu zvolit právě PFČP a ne PFKB nebo CS L&P PF? Pokud se člověk podívá na náklady jednotlivých fondů, které jsou samozřejmě hrazeny i z našich příspěvků a tudíž výnosů, není na tom PFČP příliš dobře a náklady má vyšší než např. PFKB. Prosím, aby jste neuváděl, že je to spojeno s akvizicí s jinými PF (Commercial Union, nyní ABN Amro apod.), náklady máte již dlouhodobě vyšší a výnosy velmi nízkě.
Chtěl jsem si u vás uzavřít PP, ale pobočky ČP jsou tak katastrofální, že jsem po návštěvě 3 poboček to raději vzdal. Úroveň poboček ČP a i samotné infolinky PFČP není nic extra.
Děkuji za Vaší odpověď.
-
Praktický příklad by byl průkaznější než úvahy
Dobrý den, zdlouhavé rozklady a rozebírání domněnek zda je penzijni připojištění výhodné - nevýhodné - či nutné - nic neřeší. Prosím o praktickou kalkulaci (a neplatí výmluva že nemůžete hodnotit konkurenci. Hodnoťte svůj fond, rozdíly jsou vlivem předpisů naprosto zanedbatelné).
Účastním se od prvního okamžiku kdy vznikl v ČR první penzijní fond. Byl jím v roce 1994 Podnikatelský penzijní fond. Spořil jsem od Listopadu 1994 maximum - v té době 500 Kč - až do doby kdy fond zanikl (sloučil se s Vojenským penzijním fondem) a jeho šéf pan Dobrovský byl "odejít" na místo kde neškodil. Tak jsem v roce 1998 automaticky přešel do nástupnického Vojenského otevřeného penzijního fondu a neúnavně pokračoval v placení, nyní pod patronací pana Illetška. V roce 2000 se změnily podmínky takže jsem okamžitě jak to šlo (od 6.1.2000) začal platit 1500,- Kč měsíčně. Od té doby totiž je možno si navýšených 1000,- Kč měsičně odečíst z daní. Kupodivu se mě však hodnota těchto 1500,- Kč v roce 2000 zdála srovnatelná s hodnotou 500,- Kč v roce 1994.
Najednou jsem se však v roce 2002 dozvěděl, že již nejsem "vojákem" ale členem vyhlášené Credit Suisse - penzijního fondu. A pan Illetško byl také "odejít" někam na Asociaci penzijních svazů či kam. Neprotestoval jsem a stále spořím těch maximálních 1500,- Kč měsíčně.
A nyní jádro pudla: Kolik bych podle parametrů Vašeho fondu dostal měsíčně "na pivo" kdybych v roce 2004, tedy po přesně 10 letech spoření uvedených maximálních částek, požádal o pravidelnou výplatu příspěvku ? V té době mě bude 61 let takže si můžete spočítat i koeficienty z průměrné doby dožití.
Děkuji za konkrétní odpověď s uvedením konkrétní částky.
-
Rodiče
Mám rodiče, kterým do důchodu zbývá stále více času kvůli prodlužování doby odchodu do důchodu, které chystá vláda. Je jim padesát a zajímalo by mě, kolik by v současné chvíli měli spořit, aby za těch deset až patnáct let pocítili skutečně nějaké výrazné přilepšení. Můžete uvést nějaký příklad? Děkuji.
-
Stát nic nezajistí
Ani po 14 letech budování nové společnosti nezajistil stát stejnou výši reálného důchodu, jaká byla v r. 1989. A měl do této doby příznivější věkovou strukturu obyvatelstva a do r. 1993 prakticky nebyla nezaměstnanost. Jak chce stát zajistit
a) důchody lidí dnes nezaměstnaných
b) stále se zvyšující počet důchodců?
To chce neustále zvyšovat daně těm, kteří ještě práci mají nebo kteří se vykašlali na státní podporu a zaměstnali se sami? Nezajistil ani reprodukční porodnost. Já se obávám, že po dlouhodobém spoření mi fond řekne "sorry, peníze nejsou". Bohužel se to stalo známým, kteří si spořili na dlchod u dnes již zkrachovaného penzijního fondu a dodnes stále lámou fond, aby jim dal alespoň to, co do něj vložili. Státní příspěvky už stejně nedostanou a o zhodnocení si mohou jen nechat zdát. Nemáte dojem, že vyvolávání psychózy o nutnosti spoření si na důchod je jen přesvědčování důvěřivců o vložení peněz někam, kam se na ně po létech vrhou jestřábi? Kolik již penzijní fondy vyplácejí důchodů? Vždyť zatím jen peníze od lidí berou... Zajímala by mne také informace o tom, jak dopadli klienti dnes již zkrachovalých penzijních fondů (kam byli převedeni, jak byly vyrovnány jejich požadavky). Pokud vím, těch penzijních fondů už zkrachovalo docela dost, ale protože se to stávajícím fondům ani vládě nehodí do krámu, tak se o tom raději nikde nemluví.
-
Penzijni pripojisteni vs. zivotni pojisteni
Dobry den,
rozhoduji se mezi uzavrenim penizjniho pripojisteni a zivotniho pojisteni, v te souvislosti mam tri dotazy:
1. Mohu Vas pozadat alespon o zakladni srovnani vyhod a nevyhod obou produktu z meho pohledu (28 let, bez zdravotnich problemu)? - zejmena pokud jde o statni prispevek, rizikovost vkladu a danove ulevy
2. Kolik je v soucasne dobe maximalni statni prispevek na penzijni pripojisteni?
3. Odkaz na duveryhodne srovnani pojistoven/fondu nabizejich oba zminene produkty na nasem trhu.
Predem dekuji za odpovedi
S pranim prijemneho dne
Michal Nekvasil
-
Akciové fondy vs. PP
Namítáte vyšší rizikovostí akciových fondů. Ovšem při delším časovém horizontu a dosahují vyššího výnosu poměrně stabilně, navíc lze riziko diverzifikovat - investovat do různých akciových fondů různých společností. To u PP nejde.
Přispívá Vám zaměstnavatel k PP? :-)
-
Proč penzijní připojištění?
Proč máme uzavřít penzijní připojištění?
a) Není garantováno státem. Já si můžu celý život spořit, pak přijde nějaké pako a vytuneluje. Nemám ŽÁDNOU ZÁRUKU, že dostanu tolik, kolik si naspořím na důchod.
b) Stát na něj sice přispívá, ale kde je psáno, že bude i příští rok? Vidíme, co udělal s podporou stavebního spoření. Bude zajímavé i potom?
c) Výnosy jsou zdaněné. Já budu léta šetřit, stát mi něco přidá, fondy případně i o něco zhodnotí a nakonec přijde stát a zase si vezme to, co mi přidal. Nebylo by lepší odkládat např. do podílových fondů, když jejich výnosy nejsou po 6 měsících zdaněné (ale nikdo neví, zda to bude za několik let jinak?)
d) Kde jsou jaké výhody? Pokud budu dlouhodobě spořit, dostanu penzi ve výši několikadenního kapesného, která mi nebude stačit pomalu ani na zmrzlinu. Tak proč mám proboha šetřit celý život? Aby se stát více napakoval na daních?
Milena
16. 12. 2003 13:39
-
Máte penzijní připojištění?
Máte uzavřené penzijní připojištění? Pokud ano, u kterého fondu? A kolik spoříte touto formou?
-
Změna výše měsíčního příspěvku.
Dobrý den,
dne 1.12.1999 jsem si založil penzijní připojištění (podle penzijního plánu, kde mi vzniká nárok na starobní penzi v 50 letech věku) u tehdy Vojenského otevřeného penzijního fondu, dnes je to Credit Suisse Life& Pensions (mezitím to byl ještě Winterthur). 1.1.2000 byla novela penzijního připojištění (nárok na starobní penzi v 60 letech věku). V zaslaném dodatku ke smlouvě jsem na nové podmínky (novelu) nepřistoupil, proto i nadále trval můj nárok na starobní penzi v 50 letech. V říjnu roku 2000 jsem dodatkem ke smlouvě svůj měsíční příspěvek navýšil a pak v dubnu roku 2001 jsem ho snížil. Měl bych na vás tyto dotazy:
1) Mám po provedených změnách ve výši měsíčního příspěvku i nadále nárok na starobní penzi v 50 letech?
2) Budu moci v budoucnu opět měsíční příspěvek navýšit a přitom mi nárok na starobní penzi v 50 letech zůstane? Jde mi o to, jestli se nechystají nějaké změny.
3) Kde bych mohl sehnat starý penzijní plán, podle kterého jsem smlouvu uzavíral (někde jsem ho stratil)?
4) Podle jakého penzijního plánu (číslo) se tedy teď má smlouva řídí?
Mnohokrát děkuji za odpovědi.