Hlavní navigace

Wirecard je bez licence. Dopadá to i na české klienty, jejich karty nefungují

26. 6. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Platební karty vydávané společností Wirecard jsou blokované. Může za to odejmutí licence britským regulátorem. Vliv to bude mít i na české klienty známých fintechů.

Britský regulační úřad (Financial Conduct Authority) v pátek 26. června 2020 odejmul bankovní licenci společnosti Wirecard (Wirecard Card Solutions Limited). Tím fakticky končí možnost použití platebních karet, které jsou jejím prostřednictvím vydávány.

Curve

V praxi to však má dopady i na další subjekty, které služby Wirecard používali. Mezi ně patří mj. Curve, platební karty Curve tak nyní nelze používat. Přestože Curve již několik měsíců pracuje na změně kartového providera, a tedy migraci karet, a v posledních týdnech tuto změnu značně urychluje, proces ještě zabere několik týdnů. Do té doby budou karty Curve offline. Společnost Curve již o tom své zákazníky informovala s tím, že jim bude posílat aktualizace stavu tohoto problému.

Sdělení Curve klientům

Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.
This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve – but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.
We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time. 
We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.
For now, please carry a backup card.

Fidoo

Také česká společnost Direct Fidoo, patřící do skupiny Direct pojišťovny, vydává své platební karty pod licencí Wirecard. I tyto karty postihla blokace a jsou mimo provoz. Fidoo vydává předplacené firemní karty, jejich blokace tak omezí zvláště zaměstnance různých společností, které tento typ karty používají pro řešení firemních financí.

Sdělení Direct Fidoo klientům

Průběžně monitorujeme aktivity regulátorů vůči skupině Wirecard a v rámci tohoto procesu jsme detekovali rozhodnutí ze dne 26. 6. 2020 FCA (Financial Conduct Authority ve Velké Británii), že došlo k dočasnému omezení všech regulovaných aktivit společnosti Wirecard. V tomto důsledku jsou všechny Fidoo karty aktuálně mimo provoz. Intenzivně komunikujeme se společností Wirecard o znovu zprovoznění všech služeb a oficiální vyjádření k celé situaci.

Budeme vás neprodleně informovat, jakmile se situace vrátí do běžného stavu. Vaše peníze jsou bezpečně uloženy na účtu v ING Bank N.V. v České republice a jsou pojištěny v souladu se zákonem. Vaše peníze jsou v souladu s právními předpisy odděleny od majetku společnosti Wirecard Card Solutions Limited.

O2

Přes Wirecard funguje i platební termínál eKasa, ten tak nově nepřijímá platební karty. Ostatní služby eKasy fungují.

Sdělení O2 Czech Republic klientům

Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali o situaci ohledně společnosti Wirecard, která poskytuje služby karetních plateb pro O2 eKasa. Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a dne 26. června 2020 v 18:00 hod. nás informovala, že brzy dojde k pozastavení poskytování služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří zákazníci služby O2 eKasa. Ostatní funkcionality eKasy zůstávají plně funkční. Situaci intenzivně řešíme a o dalším vývoji vás budeme brzy informovat.

Twisto

Také český fintech Twisto Payments používá platební karty Wirecard. Její bílé plastové karty jsou v tuto chvíli blokované a nelze je používat.

Společnost Twisto však postupně začala své karty migrovat k americkému providerovi Marqeta, na kterém již běží virtuální karty Twista pro Google Pay a pro internetové platby. Ty nadále fungují a další dobrou zprávou je, že Twisto je připraveno příští týden převydat původní bílé karty od Wirecard na nové od Marqeta. Proces je připraven, jen jej urychlíme, potvrdil Měšci Jan Husták z Twista.

Nové platební karty Twisto Payments od procesora Marqeta.
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Nové platební karty Twisto Payments od procesora Marqeta.

Špatnou zprávu ale máme pro klienty s Apple Pay, kde proces Twista pro Apple běží na Wirecard, takže nelze jen tak zmigrovat k novému vydavateli karet a Twisto v podstatě musí celé Apple Pay přepsat.

Sdělení Twisto Payments klientům

Mimořádná páteční situace. Vydavatel bílých Twisto karet firma Wirecard (dostala se do nečekaných finančních potíží) zastavila jejich fungování a nejde s nimi platit. Na online platby a nákupy přes Google Pay využijte Twisto virtuální kartu, která je zdarma a aktivujete ji okamžitě v appce nebo ve svém účtu. Twisto Pay a Snapy fungují dál. Náhradní plastové karty právě zajišťujeme. Ozveme se vám co nejdřív. Děkujeme za pochopení

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.