Pokud patříte mezi příjemce příspěvku na bydlení, jistě víte, že pro pokračující výplatu dávky je nutné pravidelně dokládat výši příjmů a nákladů na bydlení.
Co se dozvíte v článku
Obecně o stanovení výše dávky rozhodují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí, v praxi je ale každé 3 měsíce prokazovat nemusíte. Povinné je to pro vás v dubnu a v říjnu, v lednu a červenci je dokládání dobrovolné – třeba když se vaše příjmy nebo náklady na bydlení změní.
Letos v červenci se ale hodí dobře pohlídat, zda ve vaší domácnosti – do ní krom vás spadají i všechny další osoby, které s vámi společně žijí – nedošlo ke snížení příjmů, případně zvýšení nákladů na bydlení.
Jak upozornil ombudsman Stanislav Křeček, vzhledem k zavedení nové superdávky od října 2025 jde totiž o poslední přepočet, který budou Úřady práce provádět. Chtěl bych upozornit lidi, kteří pobírají příspěvek na bydlení, aby do konce července nahlásili úřadu práce změnu finanční situace, pokud u nich skutečně během posledních tří měsíců nastala. Je to naposledy, kdy jim bude možné dávku navýšit. Nemusí kvůli tomu ani chodit na úřad. Veškerou dokumentaci mohou doložit z pohodlí domova online přes aplikaci Jenda,
uvedl.
Online doložení nákladů i příjmů je navíc možné, i pokud jste o dávku jako takovou žádali na Úřadu práce osobně.
Jak na doložení vašich příjmů?
Jenda je dostupný také jako mobilní aplikace, ke stažení:
- v Google play
- v App store
Příspěvek na bydlení je vedle rodičovského příspěvku a přídavku na dítě jednou ze 3 sociálních dávek, o které lze aktuálně skrze klientskou zónu MPSV Jenda žádat.
Pro přihlášení do Jendy, podávání online žádostí, ale i online dokládání příjmů, je nutné mít některý z nástrojů pro vzdálené prokázání totožnosti. Například datovou schránku, bankovní identitu, Identitu občana či mobilní klíč eGovernmentu.
Jakmile zvládnete přihlášení, Jenda si díky napojení na další systémy státní správy načte řadu vašich údajů sám. Vás bude zajímat část Potřebujeme od vás doložit. Pokud jde o příjmy, zde je potřeba zaškrtat veškeré rozhodné příjmy, které jste ve sledovaném období měli. Vedle čisté mzdy nebo čistého zisku z podnikání sem patří:
- starobní, invalidní a pozůstalostní důchody,
- podpora v nezaměstnanosti,
- přídavky na děti,
- výživné
- rodičovský příspěvek,
- nemocenská, ošetřovné, mateřská.
I výši dávek nebo důchodu si Jenda umí doplnit sám. Stejně tak příjmy ze zaměstnání od zaměstnavatele, kterého u vás úřady evidují. Další příjem, třeba z brigády, už je potřeba zadat zvlášť a doložit potvrzením o výši čistého příjmu. Dokument můžete nahrát například v pdfku nebo příslušné lejstro vyfotit telefonem.
Jak na doložení příjmů společně posuzovaných osob?
Dokládání příjmů společně posuzovaných osob už může být o něco komplikovanější. Připomeňme, že za společně posuzované osoby se považují všichni členové vaší domácnosti, kteří spolu s vámi v daném bytě či domě žijí.
Pokud do vaší domácnosti spadají osoby mladší 18 let, můžete za ně doložení příjmů vyřídit vy jakožto jejich zákonný zástupce. Například u výživného stačí zadat pouze částky, které dítě obdrželo, prokazovat je výpisy či jinými dokumenty, nemusíte.
U každé osoby starší 18 let už ale budete potřebovat souhlas s poskytováním osobních údajů – tedy s tím, aby další orgány státní správy nebo třeba zaměstnavatel mohli Úřadu práce sdělovat informace jako třeba výši příjmu či údaje o přihlášení k trvalému pobytu.
V případě dospělých společně posuzovaných osob je postup dvojí: zákonným partnerům a plnoletým dětem může Jenda prostřednictvím e-mailu či SMS zaslat prosbu k přihlášení do klientské zóny, kde daná osoba tento souhlas potvrdí online. Přihlášení se opět neobejde bez vzdáleného prokázání totožnosti.
Druhou možností je stáhnout si formulář: Udělení souhlasu a prohlášení společně posuzované osoby. Formulář je potřeba vytisknout, vyplnit, podepsat, vyfotit či oskenovat a poté znovu nahrát do aplikace.
Obdobný postup je i při samotném doložení příjmů. Buď se daná osoba přihlásí do Jendy a své příjmy doloží online, nebo si stáhne formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu. Ten je opět potřeba podepsat, vyfotit nebo oskenovat a nahrát do aplikace.
Doložení nákladů na bydlení
Pro výpočet výše dávky se vedle příjmů dokládají také náklady na bydlení – nájemné, účty za plyn a elektřinu, teplou vodu, topení, vodné a stočné apod.
Náklady na energie umí Jenda zjistit od vašeho dodavatele, stačí, když mu vedle názvu dodavatele dodáte ještě EAN, tedy 18místný kód pro identifikaci odběrného místa elektřiny, nebo 16místný EIC kód pro plyn. Oba kódy byste měli najít na faktuře.
Automatické načtení ale bude fungovat, jen pokud je smlouva na energie napsaná na vás nebo na některou ze společně posuzovaných osob. Jinak je tu také možnost zadat a doložit náklady ručně.
To platí i pro další náklady na bydlení, které se dokládají například pomocí SIPO, výpisů z účtu, poštovních poukázek, příjmových dokladů, faktur za vodné a stočné, vyúčtování služeb apod.
Jaké služby patří do nákladů?
Za uznatelné služby se považuje:
- dodávka tepla,
- centralizované poskytování teplé vody,
- dodávka vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod,
- provoz výtahu,
- osvětlení společných prostor v domě,
- úklid společných prostor v domě,
- odvoz odpadních vod a čištění jímek,
- vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou,
- odvoz komunálního odpadu.
Služby, které se naopak neuznávají:
- internetové připojení,
- pojištění domácnosti,
- daň z nemovitosti,
- kabelová televize,
- koncesionářské poplatky,
- fond oprav,
- pevná telefonní linka.
Přechod z příspěvku na bydlení na superdávku
Na příspěvek na bydlení aktuálně dosáhnou rodiny, které za bydlení vynakládají víc jak 30 % svých příjmů. Zároveň se ale náklady na bydlení vždy započítávají do výše takzvaných normativních nákladů na bydlení, které se odvíjí od velikosti obce a počtu členů domácnosti.
Příspěvek lze čerpat na bydlení v nájmu, na družstevní byt, žádat ale mohou i majitelé vlastních nemovitostí.
Příspěvek na bydlení ovšem od letošního října nahradí nová Dávka státní sociální pomoci, které se přezdívá superdávka. Ta do jedné spojí 4 aktuálně vyplácené dávky – vedle příspěvku na bydlení také doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí. Nově tedy nepůjde o 4 samostatné dávky ale o 4 složky, nebo také komponenty, superdávky.
O tom, zda dosáhnete na všechny 4 složky, nebo jen na některé, bude podobně jako dosud rozhodovat váš příjem. Roli ale sehraje i majetkové testování, nebo vaše snaha zlepšit finanční situaci rodiny vlastní prací. V případě složky bonus na dítě se bude posuzovat i to, zda váš potomek řádně plní povinnou školní docházku.
Pokud jde o příspěvek na bydlení, respektive novou komponentu bydlení, která spojuje příspěvek ještě s doplatkem na bydlení, dosáhne na ni žadatel, jehož náklady na bydlení přesáhnou část definovaného rozhodného příjmu, který má podobně jako nyní odpovídat 30 % vašeho příjmu, a zároveň není tato část vyšší než uznatelné náklady na bydlení.
Za uznatelné náklady se má přitom považovat:
- nájemné dle nájemní smlouvy, ale maximálně do výše stanovených normativních nákladů,
- vlastnický paušál,
- energetický paušál.
Nájemní normativ a energetický paušál se bude stanovovat na základě průměrných reálných nákladů na bydlení a energie lidí, kteří už dávky čerpají a tyto náklady Úřadu práce pravidelně dokládají. Přihlížet se bude také k údajům Českého statistického úřadu. Podle MPSV má nadto u nízkopříjmových domácností dál fungovat také režim započítávání skutečných nákladů na energie.
Pro přiznání dávky má být ale rozhodující i to, zda byt, ve kterém bydlíte, splňuje určitá kritéria. Například je jako stavba pro bydlení zkolaudovaný, je uzamykatelný, má dveře a okna, alespoň 1 obytnou místnost apod. Pokud budou mít úřady práce o splnění těchto zákonných kritérií pochybnosti, mohou v místě vašeho bydliště provést šetření.
Jestli na komponentu bydlení dosáhnete, si můžete zkusit spočítat pomocí kalkulačky zveřejněné neziskovými organizacemi. Podrobnosti a odkaz najdete v článku: Výpočet superdávky: Komu pomůže a kdo si nejspíš pohorší?
Účinnost nové superdávky je naplánováná na 1. října 2025. Toto datum se ale týká především nových žadatelů – tedy těch, kteří aktuálně příspěvek na bydlení, ani jinou z výše uvedených dávek, nečerpají.
Stávající příjemci dávek se budou na nový systém převádět postupně, důležitá pro ně budou následující data:
- 31. 12. 2025 nejzazší termín, do kterého je nutné požádat o novou superdávku.
- 1. 4. 2026 první výplata superdávky.
Vedle toho platí, že u stávajících příjemců se již nebudou znovu posuzovat příjmy. Případný červencový přepočet je pro vás tedy poslední a zároveň ovlivní výši dávky na dalších 8 měsíců.