Hlavní navigace

Názory k článku Musíte přiznat a zdanit zahraniční příjem?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 29. 5. 2009 12:50

    V.Mlich (neregistrovaný)
    Pred par lety jsem jako OSVC taky mel zakazku, kterou jsm jisty cas delal mimo CR, ale v Cesku mi uznali jen cast dane odvedene do Slovenskeho rozpoctu. Celkova bilance byla tak spatna, ze dalsi podobne zakazky odmitam pripadne se na cizim uzemi zdrzuji minimalne, aby to nepadlo pod zakon o dvojim zdaneni, delam vsechno v Cesku.
  • 29. 5. 2009 20:23

    Danovy poplatnik (neregistrovaný)
    Autor clanku by mel lepe prostudovat danove zakony a zejmena problem rezidenstvi, definovany v paragrafu 2 odst. 1-4 zakona 586/1992 Sb. Prekopiruju je sem:
    § 2 Poplatníci daně z příjmů fyzických osob
    (1) Poplatníky daně z příjmů fyzických osob jsou fyzické osoby (dále jen "poplatníci").
    (2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
    (3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky (§ 22). Poplatníci, kteří se na území České republiky zdržují pouze za účelem studia nebo léčení, mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, i v případě, že se na území České republiky obvykle zdržují.
    (4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

    Vsimnete si, ze NIKDE se zde nezminuji o TRVALEM BYDLISTI. Zakon hovori o bydlisti, ktere v odstavci 4 vysvetluje jako misto kde ma poplatnik STALY BYT za okolnosti, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

    Trvale bydliste je vec jakehosi "uredniho, formalniho" bydliste pro komunikaci s urady a clovek je muze mit i na obecnim urade, kdyz nema kde bydlet. Navic kazdy obcan CR ma trvale bydliste prave z uredniho statutu. Tento zakon oproti tomu primo hovori o fyzicke existenci BYTU.

    Tedy: Bydlel li clovek pred odjezdem do Irska v podnajmu a ten podnajem zrusil (nebo treba u rodicu a ti si do jeho pokoje nastehovali babicku nebo uskladnili nabytek), prestehoval se a zil v Irsku vic nez 183 dnu, pak v CR nevyplnuje danove priznani a nema danovou povinnost za podminek, ze na uzemi CR za ten rok nemel jiny prijem (mel-li jiny prijem, pak je to slozitejsi a nechce se mi to vypisovat).

    Autore, kdyby nekdo danil prijmy podle Vaseho clanku, mohl by si tim docela dost ublizit a zaplatit zbytecne moc. Zadruhe je nezbytne nutne si nastudovat jeste prislusnou mezinarodni smlouvu a to velmi peclive, muze se tam vyskytovat rada dalsich ulev apod. Vubec nespolehejte na to, ze staty si danove informace o prijmech nevymenuji, smlouvy o zamezeni dvojiho zdaneni a danovych uniku je k tomu zavazuji a to ze nekde v tom maji neporadek urcite neni pravidlem. Ja sam zdanuju podle smluv s USA a zaroven komunikuju s Ceskym financnim uradem a vim ze z USA vypisy prijmu vetsinou dostanou. Samozrejme, pokud jde o legalni prijmy....
  • 4. 9. 2009 8:46

    Honza (neregistrovaný)
    Přesně to jsem chtěl napsat:
    "Osoba, která je rezidentem (tj. má trvalé bydliště)" je nesmysl, rezident znamená prostě "daňový rezident" a nemá to nic společného s trvalým bydlištěm.
  • 27. 9. 2009 7:19

    jakub (neregistrovaný)
    Porad to nechapu. Co kdyz clovek dela full time v zahranici, do cech jezdi max na dovolenou a presto ma v CR v osobnim vlastnictvi byt, v nemz planuje bydlet (v budoucnu trvale)?

    Zaroven by me zajimalo jak je to s danenim pokud jsou prijmy v zahranici i v CR, mohl bys me alespon oskazat na prislusnou cast zakoniku? Predem dik!
  • 4. 9. 2009 8:52

    Honza (neregistrovaný)
    Ještě k daňové rezidenci. Náš finanční úřad vykládá příslušná ustanovení takto (ukazovali mi to v nějakém pokynu ministerstva):

    Pokud BYDLÍM (ve smyslu mám tam byt, zdržuji se tam po většinu času, mám tam svoje věci a zájmy apod.) a pracuji 7 měsíců v roce v Irsku, a pak se k 01.08. přestěhuji do Česka, kde ve stejném smyslu bydlím a pracuji, tak mám od 01.08. daňovou rezidenci v Česku, přestože to je pouze cca 150 dnů. Nezajímaly je vůbec moje příjmy z Irska po dobu leden až červenec, ale musel jsem přiznat české příjmy za srpen až prosinec.

    Myslím si, že ona ustanovení ohledně "více než n dní" se týkají lidí, kteří pracují v zahraničí "průběžně", a ne když je to spojeno s kompletním přestěhováním k určitému datu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).