Hlavní navigace

Daňové přiznání pro rok 2014 za 10 minut (MODELOVÝ PŘÍKLAD)

11. 3. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Aspekt
Daňové přiznání pro rok 2014 si zkusíme vyplnit v interaktivních excelovských formulářích od společnosti ASPEKT HM. Není to nic těžkého, s námi to zvládnete.

Termín k podání daňového přiznání se neúprosně blíží, máte čas do 1. dubna. Pomoci při vyplnění vám může nás modelový příklad, který si zkusíme udělat v interaktivních formulářích od společnosti ASPEKT HM. Formuláře jsou ve formě tabulky pro Microsoft Excel, doporučuje se operační systém Windows. Tabulka je uzamčena, odemčené jsou pouze buňky určené k vyplnění. Všechny ostatní buňky se automaticky počítají z hodnot vyplněných jinde. Formuláře jsou ve formátu XLS.

Tyto formuláře jsou zdarma v následujících případech: 

  • váš daňový základ nepřekročí částku 400 000 Kč (řádek 42)
  • příjmy podle § 7 zákona nepřekročí částku 800 000 Kč (řádek 101)
  • roční úhrn čistého obratu nepřekročí částku 800 000 Kč
  • příjmy podle § 9 zákona nepřekročí částku 800 000 Kč (řádek 201)
  • příjmy podle § 10 zákona nepřekročí částku 800 000 Kč (řádek 207)

V případě, že hranice přesáhnete, pak si můžete zakoupit placenou variantu formuláře XLS za 99 Kč. Dejte však pozor – před odesláním pečlivě zkontrolujte svoje DIČ, jelikož ho nebude možné v následujících staženích měnit. Nemáte-li nebo nepoužíváte-li DIČ, vyplňte místo něj své rodné číslo.

Modelový příklad

Pan Antonín Spáčil pracuje jako grafický konzultant, v roce 2014 měl příjmy 786 000 Kč. V minulosti se rozhodl investovat do nemovitosti, kterou nakoupil za hotové, sám žije v nemovitosti na hypoteční úvěr, na kterou v roce 2014 celkem na úrocích zaplatil 7854 Kč. Nemovitost mu v roce 2014 vydělala 87 000 Kč. Jeho manželka je zaměstnaná jako pěstební dělnice. Společně také mají dvě děti – Karla a Jana (Honzíka).

Na penzijním připojištění zaplatil pan Spáčil v roce 2014 celkem 12 000 Kč, u investičního životního pojištění zase 26 000 Kč. Jelikož od řady věcí pan Spáčil neuschovával faktury, neboť nemá čas na podrobnou administraci, jeho prokazatelné výdaje u samostatně výdělečné činnosti dosáhly jen 185 000 Kč.

Řešení

Jelikož pan Spáčil měl velmi nízké prokazatelné výdaje, vyplatí se mu využít 60% výdajový paušál, jeho celkové výdaje tak dosáhnou 471 600 Kč. Na penzijní spoření sice bude moci čerpat státní příspěvky, nikoliv si ho ale uplatnit jako odpočet, jelikož odpočty se uplatňují až od částky 12 000 Kč. U životního pojištění bude moci uplatnit jen 12 000 Kč, což je maximum.

Dále si uplatní také odpočty na hypotéku ve výši 7854 Kč (musí však jeho nemovitost zajištovat jeho vlastní bytové potřeby). Celkové odečitatelné položky dosáhnou 19 854 Kč.

Vzhledem k tomu, že využívá výdajový paušál, nebude moci uplatnit slevu na děti. Jelikož však slevy na děti může uplatnit jen jeden z rodičů, uplatní ho manželka, která je zaměstnaná. O slevu na děti tak nepřijdou. Je také nutné připomenout, že kdyby paní Spáčilová nepracovala, rodina by si nemohla v případě využití výdajového paušálu uplatnit ani slevu na děti, ani slevu na vyživovanou manželku.

Vyplnění daňového přiznání za 10 minut

Vyplnění daňového přiznání není nic těžkého, uvidíte sami. Budete v tomto případě používat klasické označení řádku podle daňového přiznání, každý řádek má však svou excelovskou buňku.

Nejdříve na základním listu vyplníme naše údaje, které se poté vyplní do samotného daňového přiznání. Poté přejdeme k jednotlivým listům DP.

Příloha č. 1 – příjmy jako OSVČ

Formuláře Aspekt
Autor: ASPEKT HM

Příjmy ze samostatně výdělečné činnosti

Nejdříve označíme křížkem, že uplatňujeme výdaje paušálem.

Řádek 101: 786 000 Kč (příjmy)

U doplňujících údajů uvedeme 60% (výdajový paušál).

Veškeré kolonky se poté doplní samy.

Příloha č. 2 – příjmy z pronájmu

ASPEKT HMAutor: ASPEKT HM

Zdanění příjmů z pronájmů

Nezapomeneme zaškrtnout, že výdaje uplatňujeme výdajovým paušálem.

Řádek 201: 87 000 Kč (příjmy z pronájmu)

2 a 3. ODDÍL – (Daňové odpočty)

ASPEKT HMAutor: ASPEKT HM

Odečitatelné položky

Řádek 47: 12 měsíců, 7854 Kč (úroky z hypotéky)

skoleni_4_3

Řádek 49: 12 000 Kč (životní pojištění)

Hotovo!

Daňové přiznání je hotové, nyní ho zbývá uložit. Vše se nám totiž vyplnilo: Základ daně snížený o odečitatelné položky nám vyjde 355 446 Kč, v případě zakrouhlení na 355 440 Kč. Daň bez slev vychází 53 310 Kč. List DAP 3, kde najdeme jednotlivé slevy, nijak řešit nemusíme, neboť jediná sleva, kterou můžeme využít, je jen za poplatníka, a ta už je standardně v tomto interaktivním formuláři vyplněná – celková daň po odečtení slevy na poplatníka dosáhne 28 470 Kč. Jak už bylo uvedeno výše, slevy na děti si uplatní manželka, která je zaměstnaná – o slevu tak nepřijdou. Vyplnění formuláře je jednoduché a zabere maximálně 10 minut.

Daňová poradna

Potřebujete poradit s daňovým přiznáním? V daňové poradně serveru Podnikatel.cz vám odpovídá Jan Molín, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o., která poskytuje služby v oblastech vedení účetnictví, vedení mzdové a personální evidence a daňového poradenství.

Jan Molín zároveň přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze na katedře finančního účetnictví a auditingu (Fakulta financí a účetnictví) a je zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky pro kvalifikační zkoušky nových daňových poradců.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).