Hlavní navigace

Státní dluh: každý z nás „dluží“ 111 000 korun

Sdílet

Josef Janda 9. 10. 2009

Celková výše státního dluhu ke konci září činila 1,168 bilionu korun. Od začátku roku se Česko zadlužilo o 169 miliard korun. Jen ve třetím čtvrtletí letošního roku dluh narostl o 31 miliard korun. Po vydělení počtem obyvatel České republiky dluží každý Čech přes 111 tisíc korun.

Do státního dluhu se promítají veškeré deficity státního rozpočtu, které se v průběhu let kumulují a výsledné číslo je tak každým rokem o něco vyšší. Jen za letošní rok byl schodek státního rozpočtu ve výši 170 miliard korun. V příštím roce se počítá s deficitem mezi 150 – 180 miliard korun. Vinu na tak vysokém zadlužení má i hospodářská recese, ve které se Česko nachází.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 10. 2009 13:17

  neuvedu (neregistrovaný)
  Jak můžeme po "lukrativním" rozprodeji majetku státu být tak zadlužení? Není to náhodou také pro to, že podniky byly rozprodány velice levně, zisk z nich teče do ciziny, nespočet arbitráží, restitucí, nové křivdy za staré, zapomenuté křivdy a tak dále a tak dále ...? Že za to nikdo nenese zodpovědnost, že za to nikoho nepověsí jako Čaušeska v Rumunsku? Tam ho vlastně ale odpráskli ...

  Vedle státního dluhu nese řada občanů na svých bedrech ještě soukromé zadlužení, které bude jistě také vysoké.
  A kde bychom byli, kdybychom zadluženi nebyli či byli, ale podstatně méně? Ekonomika by zkomírala již daleko dříve, spotřeba by se odsunula na později a lidé by nekoupili to, co si zatím koupili, byť na úvěr. Čímž nechci vychvalovat úvěry na spotřebu, ale takhle to tady bohužel "chytří" nastavili. Pokud by občané měli vyšší příjmy, nemuseli by se tolik zadlužovat, pokud bychom chtěli dál pokračovat v rozvoji životní úrovně. Pokud bychom nechtěli mít vyšší úroveň, vede cesta k bezdlužnosti domácností přes utažené opasky, tzn., existovat bez TV, pračky, ledničky, auta ... dovede si to někdo představit? A obdobně stát: pokud chce udržet další rozvoj, musí budovat a ne omezovat výdaje např. na stavbu či rekontrukci zdevastovaných silnic, škol, školek, zdravotnictví..,. Když se místo každoročního investování někam nepustí 1, 2 roky ani koruna, brzy to je někde vidět. Tzn., chceme-li zvelebovat tuto zemi, je potřeba opět zvýšit státní příjmy, nechceme-li, tak hold ať každá rodina vyfasuje Hummera a galon benzínu na každý den a nebudeme tu potřebovat silnice, kolty proklatě nízko a nebudeme tu potřebovat Policii ... Žádná vyspělá země neprodává nebo nerozdává svůj majetek pro to, aby mohla postavit novou silnici nebo stávající potáhnout novým asfaltem. V této oblasti se podepsaly naše politické špičky pravděpodobně nevratnými "zásluhami" typu rozprodej státního majetku do soukroma a hlavně do ciziny, takže z jejich zisků má český stát prd. Pouhé zdanění zisků je slabou útěchou.

  Proto se domnívám, že i Janotovo nové, kolikáté již utahování si upasků (jen ale některých) bude kontraproduktivní.
 • 9. 10. 2009 16:08

  Adamantium (neregistrovaný)
  "Tzn., chceme-li zvelebovat tuto zemi, je potřeba opět zvýšit státní příjmy"
  To je hloupost na entou. Stačí snížit státní výdaje - proč jsou u nás dražší dálnice než v německu? Zprůhlednit výběrová řízení, omezit lobbysty (což je pro mne synonymum korupčníků a zlodějů).. Snížit dávky těm, co pracovat nechtějí a podmínit je veřejně prospěšnými pracemi - bordelu je všude dost, určitě by se nenudili.. Zvýšit příjmy tak, že se zvýší daně (sami sobě si na nezdanitelné náhrady sáhnout nechtějí) umí každý blbec se základní školou.. Osobně se dle toho zařídím, začnu kupovat více zboží v zahraničí, takže milý český státe, ode mne dostaneš peněz méně..
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).