Hlavní navigace

Sazba pojistného na nemocenské pojištění se od července sníží. Co to znamená pro vás?

Sdílet

Žena, nemoc, práce, nemocenská Autor: Depositphotos

Vzhledem k tomu, že od 1. července 2019 se zruší karenční doba a budou propláceny i první 3 dny dočasné pracovní neschopnosti, tak ke stejnému datu dochází i ke snížení pojistného. Sazby pojistného na nemocenské pojištění u zaměstnavatelů, osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a u zahraničních zaměstnanců se sníží o 0,2 %. Česká správa sociálního zabezpečení tak informovala, co se tím pro koho mění.

Od začátku července tedy budou sazby pojistného následující. U zaměstnavatele bude činit sazba pojistného 24,8 % z původních 25 % z vyměřovacího základu. Z těchto 24,8 % jde:

  • 2,1 % na nemocenské pojištění (místo původních 2,3 %),
  • 21,5 % na důchodové pojištění (nemění se),
  • 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti (nemění se).

Sazba za zaměstnance zůstává beze změny, tedy 6,5 % z vyměřovacího základu. U osob samostatně výdělečně činných se sazba mění rovněž z 2,3 % na 2,1 %. Sazba důchodového pojištění OSVČ se nemění a činí nadále 29,2 % z vyměřovacího základu. Z toho 28 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti.

U zahraničních zaměstnanců činí sazba pojistného na nemocenské pojištění 2,1 % namísto původních 2,3 % z vyměřovacího základu.

U OSVČ a zahraničních zaměstnanců tak od 1. července dochází ke snížení minimální výše pojistného na nemocenské pojištění, a to na 126 Kč. Dosavadní částka minimální výše pojistného na nemocenské pojištění těchto osob je 138 Kč.

Pokud pracujete jako zaměstnanci, pak se vás změna nijak nedotkne, protože pojistné v nové sazbě odvádí zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ nebo zahraniční zaměstnanec a jste účastni dobrovolně nemocenského pojištění, nemusíte od července upravit výši svých měsíčních plateb na nemocenské pojištění. Pokud je váě maximální měsíční vyměřovací základ pro platbu pojistného vyšší než 6000 Kč, bude vám z uhrazené platby pojistného v období od července 2019 pro dávku nemocenského pojištění vypočten vyšší vyměřovací základ, než z předchozích plateb, právě s ohledem na snížení sazby pojistného.

Pokud ale chcete platit pouze ve výši minimálního pojistného, můžete si platbu snížit ze 138 Kč na 126 Kč. Pokud si platbu nezměníte, bude vám počátkem roku 2020 vyčíslen přeplatek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).