Hlavní navigace

Řemeslné obory už nejsou jen o mužích. Roste generace instalatérek a truhlářek

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 2. 2019

Na dříve klasicky mužské řemeslnické obory se v posledních letech častěji hlásí i dívky. Vyučují se tak na podlahářku, instalatérku nebo třeba truhlářku. Podle statistiky  ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v loňském školním roce dívky představovaly 34 procent žáků u oborů s výučním listem, přes 50 procent u oborů s maturitou. 

Například na pražské Střední odborné škole Jarov, která patří k největším odborným školám v Česku, aktuálně studuje 261 dívek. Nejvíce dívek u nás studuje na zahradnicky zaměřených oborech, ať jsou to obory s maturitou, nebo výučním listem. Pravda je, že dívky se stále častěji objevují i v typicky chlapeckých oborech – podlahář, malíř, instalatér, truhlář a podobně. I díky pokroku techniky ubývá ve většině řemeslných oborů fyzicky náročné práce, takže i specializace, které kvůli fyzické náročnosti nebyly pro dívky vhodné, dnes bez problému zvládnou, vysvětlil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov. 

Dívky si podle Janečka obor studia pečlivě vybírají, důkladněji zvažují zaměření vybraného oboru, víc sledují vybavení školy, mimoškolní aktivity nebo možnost praxí v zahraničí. Pokud si dívka vybere nějaký obor, zůstává u něho, u dívek méně často řešíme žádosti o změnu oboru v průběhu studia, říká Janeček. 

Současná mladá generace už tolik neřeší, zda je některý obor spíše chlapecký, nebo dívčí. O svém budoucím povolání se rozhodují podle toho, zda se jim konkrétní obor líbí, zda jsou dostatečně přesvědčeni, že by v něm mohli být dobří, a důraz také kladou na následné uplatnění na pracovním trhu, pokračuje Janeček. 

Většina dívek je podle Janečka pečlivější, mají větší cit po detail. Například v oboru malíř se více uplatní v jemných dekorativních malbách, u podlahářů to zase bývají složitější pokládky parket, říká ředitel jarovské školy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).