Hlavní navigace

Pozor na mikrospánek. Je častější, než si myslíte

Sdílet

Arsen Lazarevič 29. 7. 2013

Podle průzkumu Allianz pojišťovny jeden z deseti řidičů přiznal, že alespoň jednou za volantem usnul a dokonce čtvrtina řidičů si během jízdy „zdřímla“. Při delších jízdách se přitom riziko mikrospánku vysoce zvyšuje a to zejména v noci či na rovné dálnici, kde je koncentrace šoféra nižší. Pokud řidiče začne přemáhat spánek, pak nejčastěji situaci řeší otevřením oken (56 % dotázaných) nebo zvýšením hlasitosti hudby v rádiu 32 %. Pětina řidičů však přiznala, že na situaci reaguje přidáním plynu, aby do cílové destinace dojela co nejdříve.

Většina řidičů tak pokračuje i navzdory únavě dál v cestě, čímž se dramaticky zvyšuje riziko dopravní nehody, na kterou nemusí doplatit jen nezodpovědný řidič, ale i posádka auta nebo ostatní účastníci silničního provozu, říká Tomáš Klofát, ředitel odboru likvidace škod z autopojištění Allianz pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 11. 2013 10:26

    Peterka (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

    Souhlasím, mikrospánek může být nebezpečnější, než jedno pivo za volantem... četl jsem o tom teď parádní článek na http://www.kralovske-spani.cz/mikrospanek/ a musím říct, že mi to dost otevřelo oči.

    Můj bráchanec dělá u policie a říká mi, že ty následky nehod i kvůli takové banální věci můžou být fatální.

    Z toho vyplývá - nechte řídit manželky!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).