Hlavní navigace

Ministerstvo financí chce pro mediky generální pardon na daň z příjmu

Sdílet

Lenka Kašparová 11. 1. 2021

Ministerstvo financí hodlá prosadit plošné odpuštění daně z příjmu všem studentům medicíny, kterým byla v rámci nouzového stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. Generální pardon má být účinný zpětně na daňovou povinnost vzniklou v minulosti i na případné další daňové povinnosti v budoucnu.

Ministerstvo tím reaguje na postup některých krajů, které se rozhodly daň od studentů vymáhat.

Příjmy za vykonanou práci vždy podléhají dani z příjmu a Ministerstvo financí nikdy netvrdilo, že by tomu mělo být jinak. Zároveň ale platí, že studenti by díky slevě na poplatníka a slevě na studenta fakticky žádnou daň nezaplatili a současná situace je pro ně tak zbytečný stres. Bohužel některé orgány veřejné moci si zákon vyložily po svém a nesplnily základní povinnosti, které podle zákona měly. Aby se mohly plně soustředit na řešení závažnějších problémů spojených s pandemií, a nikoliv na nápravu svých vlastních chyb, rozhodla jsem o plošném odpuštění daně z příjmu všem těmto studentům, což je zcela mimořádný instrument, vysvětluje Alena Schillerová, ministryně financí.

Generální pardon má být dnes 11. ledna 2021 předložen na jednání vlády. Konkrétní postup jak se zachovat v případě, že jste daň již zaplatili, bude následně uveden v metodice Generálního finančního úřadu. Pardon se týká daně z příjmů, nikoliv sociálního a zdravotního pojistného, které je příjmem spravovaným ČSSZ a zdravotními pojišťovnami a Ministerstvo financí není k jejich odpuštění kompetentní.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).