Hlavní navigace

Další krize je za dveřmi? Lídři českých firem si to nemyslí

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 10. 2018

Vrcholní manažeři českých firem vidí blízkou budoucnost optimisticky. Navzdory prvním signálům o zpomalení růstu ekonomiky polovina z nich čeká, že se jim v roce 2020 povede lépe než letos.

Konkrétně: že to bude výrazně lépe než letos očekává 13 procent firem, že to bude lépe než letos pak 36 procent společností. Mírné zhoršení situace očekává sedm procent dotázaných a zbylých 43 procent očekává v roce 2020 přibližně stejné výsledky, jako v letošním roce.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Coface mezi takřka třemi stovkami různě velkých společností z různých ekonomických sektorů.

Vůči krizi, jaká přišla v roce 2008, není nic imunní. Připomínám, že podobné krize jsme zažili za posledních 100 let jen dvě. A ačkoli krizi nelze vyloučit nikdy, „normální“ krize vypadá podstatně lépe než to, co si pamatujeme z období 2008 až 2013. Neměli bychom se proto tolik strašit, uvedl na konferenci Coface Country Risk Conference 2018 Miroslav Singer, člen dozorčí rady pojišťovny Generali a bývalý guvernér České národní banky.

V souladu se svým optimismem se rovných 21 procent dotázaných společností aktuálně vůbec nezabývá případným nástupem ekonomické krize. I přesto jsou tyto firmy při svém obchodování opatrné, je mezi nimi významný podíl těch, které aktivně řeší běžná rizika z obchodních vztahů: 25 procent z nich používá produkt pojištění pohledávek, 55 procent z nich pak své obchodní partnery pomocí různých databází prověřuje a investuje do kreditních reportů a analýz.

Případným nástupem krize se nyní aktivně zabývá 20 procent dotázaných firem. Zbylých 59 procent firem řeší případnou krizi v odvětví průběžně, aktuální situace na trzích je nijak významně neovlivňuje ani je nenutí k preventivním krokům.

Snížení počtu zaměstnanců v roce 2020 oproti dnešku očekává 14 procent dotázaných firem: dvě procenta společností očekávají pokles počtu spolupracovníků o dvacet procent, 12 procent pak o deset procent.

Redukci počtu zaměstnanců očekávají podle výsledků našeho průzkumu zejména společnosti z oboru financí, velkoobchodu a výroby. Zatímco v případě finančních institucí je očekávaný pokles počtu zaměstnanců dán především rozvojem technologií a změnou chování zákazníků, u ostatních firem dominují obavy z nedostatku pracovníků a jejich potřebné kvalifikace, uvedl Ján Čarný, generální ředitel společnosti Coface v České republice.

Riziko zpomalení ekonomického růstu nebo nástup recese v České republice nepředstavují podle účastníků Coface Country Risk Conference 2018 jen vnější hrozby (důsledky obchodních válek či brexitu), ale i vývoj domácích ukazatelů. Negativní vliv může mít zejména růst mezd předstihující růst produktivity práce, nedostatek pracovních sil, rekordně nízká ziskovost firem či růst úrokových sazeb.

Přestože vidí budoucnost svých firem optimisticky, obává se většina dotázaných manažerů, že obchodní války mezi Spojenými státy americkými, Čínou, ale i EU mohou odstartovat novou globální obchodní a ekonomickou krizi. Přesvědčeno je o tom 67 procent dotázaných manažerů. Dalších 13 procent dotázaných si myslí, že podobná krize v důsledku obchodních válek spíše nehrozí, 21 procent si není odpovědí jistá.

Z průzkumu mimo jiné vyplývá, že zejména menší a střední firmy díky současnému přebytku zakázek nemají čas řešit budoucí strategii a rizika. Firmy sice vnímají signály o zpomalení ekonomiky a obchodních válkách na globálních trzích, ale palčivějším problémem je pro ně aktuální nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Případná krize, která dopadne na českou ekonomiku, tak může mít pro nepřipravené společnosti i jejich zaměstnance značné následky, dodal Čarný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).