Hlavní navigace

České banky nemají toxická aktiva, ale problémy je čekají

Sdílet

Redakce 9. 12. 2008

Přestože evropské národní banky úrokové sazby snižují a vysílají tak signál i komerčním bankám ke snížení úrokových sazeb, trh zatím příliš na snížení sazeb nereaguje. Důvodem je nedůvěra mezi komerčními bankami na trhu, takže měnová politika Evropské centrální banky i národních bank není přiliš efektivní. Banky si nechtějí půjčovat a reagují opačně, než by vybízejí národní banky. Měnová účinnost se podle ČNB obnoví, až krize pomine, poté opět měnová politika národních bank bude fungovat. Česká centrální banka v poslední době drží krok se zahraničím a stále snižuje úrokové sazby, v této souvislosti se očekává další lednové snížení základní sazby.

Profesor Jan Švejnar na Finančním fóru Zlaté koruny poukázal na problém, kdy se sice snižuje vyhlašovaná úroková sazba, ale reálný úrok se zvyšuje a zvyšuje se i riziková úroková přirážka komerčních bank. To peníze zdražuje. Podle názoru jednoho z poslouchajících ekonomů je současný český státní dluh přes 50 miliard a ufinancovat nyní bude ještě větší problém, než jsme si mysleli. Každý totiž preferoval plný košík v supermarketu a málokdo přemýšlel, že supermarket tam za 2 roky stát nemusí.

Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank poukazuje na fakt, že české banky sice netrápí toxická aktiva v podstatné míře, ale jsou významnými věřiteli v podnikovém sektoru. Řada průmyslových podniků a firem však v roce 2009 nebude schopna dostat svým závazkům. To bude „česká“ forma hospodářské krize, která nás pravděpodobně postihne. Důsledkem bude potřeba tvorby vyšších rezerv a oprav ze stran komerčních bank, a to se promítne do úrokových sazeb i cen.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).