Hlavní navigace

Cena benzínu rostla více než při zvýšení daní

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 4. 2010

Třetí týden v řadě ceny pohonných hmot rostou. Podle údajů kartové společnosti CCS se průměrná cena nejprodávanějšího benzinu natural 95 vyšplhala na rovných 32 Kč. V porovnání s minulým týdnem tak stoupla o 38 haléřů, litr nafty podražil dokonce o 56 haléřů na 30,35 Kč. Tempo růstu tak překročilo novoroční úroveň, kdy cenu pohonných hmot táhlo vzhůru zvýšení spotřební daně i DPH.

Za zdražením stojí i nadále rostoucí cena ropy. Ta v minulém týdnu dosáhla nejvyšší úrovně od léta roku 2008. Zatímco ještě od října 2009 až do března se ceny ropy pohybovaly v rozmezí 70 – 82 dolarů za barel, na začátku dubna se ceny vydaly vzhůru a během uplynulého týdne překonala ropa Brent hranici 87 dolarů a dostala se tak na 18měsíční maximum. Cena ropy reagovala hlavně na pozitivní zprávy vývoje hospodářství USA, Číny, ale i Evropy, upřesňuje analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

Zároveň má ale přichystánu i jednu pozitivnější zprávu: V pátek však ceny ropy začaly klesat a v poklesu pokračují i dnes. (tj. v pondělí – pozn. redakce) Na straně českých motoristů je také stále mírně posilující koruna, která brzdí ceny pohonných hmot v ještě strmějším nárůstu.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 4. 2010 8:51

  rudiik (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  V cervnu 2008 kdy byla cena ropy na vrcholu – tj cca $139 za barel, byly prumerne ceny v CR dle CCS 32,67 Kc/l Natural95 a 35,08 Kc/l Nafta. Dnes je cena na nejakych cca $85 za barel, tedy o nejakych 40% nizsi a ceny benzinu jsou cca 32 Kc/l za Natural 95 a 30,35 Kc/l za Naftu. Pritom tehdejsi spotrebni dan na benzinu Natural95 byla cca 11,84 Kc/l, tzn cena bez DPH a spotrebni dane byla cca 15,6 Kc/l. Dnes je cena bez DPH a spotrebni dane (12,84 Kc/l) cca 13,8Kc/l, ale pritom by mela byt o cca 40% nizsi tedy zhruba 9,36 Kc/l. Kam se tedy podelo tech 4,4 Kc/l, ktere se kdesi ztraci?

 • 21. 4. 2010 11:54

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Oni si analytici vždy nějaké odůvodnění pro srtmý růst cen všeho najdou. Je zajímavé, že při poklesu cen na zahraničních trzích nebo při růstu kurzu CZK už ceny nejen na stojanech tak rychle nereagují, musí se přece doprodat obrovské množství starých zásob pořízené ještě za vysoký peníz.
  Někdy mi připadá, že čerpadlářská lobby zavolá do televize, aby zařadila do vysílání zprávu o růstu cen na světových trzích, minimálních maržích čerpadlářů a tudíž potřeby zdražovat. A následující den po odvysílání zprávy mají takřka na všech čerpačkách nové ceny, protože všechny čerpačky přes noc zavezli novými PHM za vyšší ceny.

  Tuhle v TV běžela zpráva o zdražení kávy. A přesně v tom smyslu, že ceny na pultech zareagují na takovéto zprávy v médiích. Čili že by ceny mohly růst až do listopadu, ale není vyloučeno, že v květnu už budeme mít ceny, který by přišly ke slovu až v onom listopadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).