Do zahraničí vyrazilo v roce 2016 přibližně 60 % Čechů. Čtvrtina se ale na takovou cestu nepojišťuje. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala agentura STEM/MARK pro Air Bank.
Polovina těch, co se nepojistí, spoléhá na to, že mají pojištění od své zdravotní pojišťovny. Ta v rámci Evropské unie pokrývá léčebné výdaje, ale ne všechny a ne v soukromých zdravotnických zařízeních. Více informací naleznete v článku Jak přežít v zahraničí bez cestovního pojištění.
Nejčastější variantou je jednorázové cestovní pojištění, které využije 78 % těch, co se rozhodnou se pojistit. Kromě toho si 68 % sjedná i nějaké připojištění, nejčastěji úraz či úmrtí. 47 % respondentů si sjednává i pojištění za způsobenou škodu. To ale platí jen na specifické případy. Lidé si často myslí, že pojištění odpovědnosti za škodu platí i na auto, které si v zahraničí půjčí. To ale pravda není. Automobil musí být totiž pojištěný přímo od půjčovny. Proto by si klienti, ještě než vyjedou na silnici, měli zkontrolovat, zda cena za půjčení auta toto pojištění zahrnuje také,
upozorňuje Timea Farkasová, specialistka na cestovní pojištění Air Bank.
I pokud se pojistíte, může se stát, že vás bude čekat úhrada za ošetření. Když si sjednáte nízké limity a ty vaši pojistnou událost nepokryjí, je zbylá dlužná částka vymáhána po vás.
Někdy navíc může dojít i k odmítnutí pojistného plnění. To například když jste pili alkohol a následně na sjezdovce způsobili úraz někomu jinému, nebo sobě.