Hlavní navigace

Vlakem lze cestovat po Evropě levně a pohodlně

Při cestách po Evropě lze cestovat až za poloviční cenu oproti obvyklým základním tarifům. Je však třeba vybrat si některou z mezinárodních slev, kterou nabízejí České dráhy ve spolupráci se zahraničními dopravci. Při poznávacích cestách je velmi výhodné využít síťové jízdenky InterRail a EuroDomino, díky nimž lze poznávat země za nízkou cenu. Čím více míst procestujete a čím je trasa delší, tím nižší vychází konečná cena za dopravu.

Sdílet

Spolková republika Německo

Do Německa nabízejí České dráhy velmi kvalitní vlakové spojení. Z Prahy do Berlína jezdí šest párů vlaků EuroCity a další rychlíkový spoj. Doba cesty klimatizovaným vlakem je necelých 5 hodin. Mnohé z těchto vlaků pokračují dále do Hamburku; současně všechny tyto vlaky zastavují i na mezinárodním letišti Berlín – Schoenefeld, odkud je pak možné za výhodnou cenu pokračovat v cestě s některým z tzv. nízkonákladových leteckých dopravců, kteří jako například společnost easyJet, z tohoto letiště provozují denní spojení do mnoha míst v Evropě. V Drážďanech a Berlíně mohou cestující využít velké množství přípojů na vnitrostátní a mezinárodní vlaky včetně rychlovlaků ICE. Na jih Německa pak jezdí přímé denní vlaky do Mnichova a do Norimberku. Noční vlaky spojují Prahu s Mnichovem, Stuttgartem, Frankfurtem nad Mohanem, Kolínem nad Rýnem či Dortmundem.

Nejčastěji používanou jízdenkou pro cesty do Německa je zpáteční jízdenka CityStar určená pro jednotlivce i malé skupiny do 5 osob. Cestující si musí jízdenku koupit nejpozději 3 dny před odjezdem, cesta musí zahrnovat v cílové stanici alespoň jednu noc ze soboty na neděli. Děti do 15 let v doprovodu svých rodičů nebo prarodičů využívajících jízdenku CityStar, cestují v Německu zdarma. Například zpáteční jízdenka CityStar z Prahy do Berlína stojí jednotlivce cca 2 174 Kč, dvojici 3 164 Kč a skupinu pěti osob pak 6 509 Kč (tj. 1 302 Kč na osobu).

Do Mnichova a Norinberku lze cestovat dvěma páry denních vlaků se speciálními jízdenkami MnichovSpeciál a NorinberkSpeciál. Cena za zpáteční cestu z Prahy do Mnichova je cca 1 600 Kč a do Norinberku 1 300 Kč. I v tomto případě cestují děti do 15 let v doprovodu rodičů nebo prarodičů na území SRN zdarma. Na lince Praha – Kolín nad Rýnem – Dortmund lze u nočního expresu NachtZug Kopernikus využít nabídku SparNight. Tato jízdenka je určena pro omezenou část míst ve vlaku a začíná již na 29 Euro, tedy na cca 870 Kč. Za tuto cenu lze cestovat v klasickém kupé s místy k sezení. V lehátkovém voze stojí jízdenky od 49 Euro (cca 1 470 Kč) a v nejkomfortnějším lůžkovém voze pak od 69 Euro (cca 2 070 Kč). S výraznou slevou mohou cestovat také skupiny od 6 osob. Například skupina 10 osob na lince Praha – Berlín – Praha zaplatí za svou cestu cca 13 450 Kč, tedy každý jednotlivec uhradí cca 1 345 Kč.

S jízdenkami InterRail a EuroDomino pak lze cestovat a poznávat Německo po několik dní až týdnů. Lze přitom zvolit možnost putovního poznávání, kdy se turisté přesouvají po zemi a průběžně pobývají v jednotlivých částech země (např. po trase Mnichov – Frankfurt nad Mohanem – Kolín nad Rýnem – Hamburk – Berlín) nebo se ubytují v jednom místě a hvězdicově vyrážejí vlakem na jednotlivé poznávací cesty. Přitom čím více kilometrů v době platnosti jízdenky ujedou, tím cestují levněji. Mladí lidé do 26 let zaplatí za jízdenku EuroDomino s možností cestovat vlakem ve třech libovolných dnech v měsíční platnosti lístku cca 3 460 Kč, za 5 dní zaplatí cca 4 200 Kč a za 7 dní volného cestování v průběhu měsíce pak zaplatí cca 4 940 Kč.

Speciální zvýhodněné jízdenky jsou pak určeny pro cestování v příhraničních oblastech Německa, kde o víkendech může za cenu od 130 Kč cestovat až 5 osob (max. 2 dospělí a 3 děti). Jde o jízdenky SONE+. Další zlevněné jízdenky pro příhraniční cestování jsou LIBNET+ (Liberecko a Horní Lužice v SRN) a EGRONET (Chebsko a příhraniční oblasti Saska, Bavorska a Duryňska).

Rakousko

Také do Rakouska mohou cestující využít velmi kvalitní spojení vlaky EuroCity a množstvím dalších rychlíků. Velmi hustá je regionální doprava z českých a moravských pohraničních stanic. Například z Břeclavi jezdí osobní vlaky vídeňské příměstské dopravy v jedno až dvouhodinových intervalech. Cesta vlakem z Prahy do Vídně pak trvá přibližně 4 a půl hodiny.

Také do Rakouska platí zpáteční jízdenky CityStar. I v tomto případě platí pravidla podobná těm pro stejnojmennou nabídku do SRN. Jsou však mírně zjednodušená. Určité výhody má navíc držitel Karty Z. Cena zpáteční jízdenky Praha – Vídeň – Praha pro jednotlivce se tak pohybuje již od cca 1 100 Kč.

V příhraničních oblastech Čech, Moravy a Rakouska až po Linec a Vídeň platí také jízdenka EURegio. Tato zpáteční jízdenka platí až 4 dny, a tak ji lze využít i pro několikadenní pobyty u jižních sousedů. Také v tomto případě lze ještě výhodnější ceny dosáhnout při kombinaci se zákaznickou kartou ČD – Kartou Z. Např. cena zpáteční jízdenky České Budějovice – Linec je v tomto případě cca 380 Kč.

I do Rakouska lze využít skupinové slevy a jízdenky InterRail a EuroDomino pro poznávací cesty. Cestující do 26 let zaplatí za síťovou jízdenku EuroDomino platnou pro 3 dny cestování během 1 měsíce cca 2 100 Kč, pro 5 dní 2 590 Kč a pro 7 dní 3 090 Kč.

Pro mladé lidi do 26 let pak platí speciální prázdninová jízdenka Jugend Feriennetzkarte, jejíž platnost je do konce srpna 2005. Platnost této jízdenky má jen několik omezení (například neplatí v ranních dopravních špičkách pracovních dní), ale nabízí možnost poznávat zemi našich jižních sousedů po železnici za velmi výhodných podmínek. Mladí lidé, držitelé Junior pasu, Junior pasu LÉTO nebo Karty Z, kteří ještě nedosáhli 20 let, si ji mohou koupit za necelých 20 Euro, tedy za cca 600 Kč, a ti starší od 20 do 26 let za 29,90 Euro, tj. cca 1200 Kč. Jízdenky za tyto ceny platí pro opakované cesty v Rakousku, a to až do 31. srpna 2005.

Slovensko

Slovensko patří stále mezi nejčastější cíle cestujících jedoucích vlakem. Na Slovensko jezdí velké množství komfortních vlaků EuroCity a InterCity i mnoho lůžkových expresů. Do Popradu-Tater a Košic navíc jezdí autovlaky, takže si lze v rychlíku přepravit i svůj osobní automobil.

Cena jízdenek na Slovensku není tak vysoká jako na západ od našich hranic, proto je poměrně levné, ve srovnání s Německem nebo Rakouskem, využívat běžné železniční tarify. Přesto i zde je cenově nejvýhodnější cestovat s jízdenkou CityStar. Na Slovensko můžete s touto jízdenkou cestovat kdykoliv, tedy i mimo víkendový pobyt. Cena zpáteční jízdenky CityStar pro 1 osobu z Prahy do Bratislavy je asi 700 Kč, do Popradu -Tater cca 1 130 Kč a do Košic cca 1 390 Kč. Také na Slovensko cestují skupiny více osob se slevou.

Maďarsko

Také do Maďarska je cesta vlakem cenově dostupná a pohodlná. Z České republiky jezdí do Budapešti několik komfortních spojů EuroCity a noční rychlík Pannonia s lůžkovými a lehátkovými vagóny. Více než 600 kilometrů dlouhou trasu z Prahy do Budapešti projedou expresy za přibližně 7 hodin.

Zpáteční jízdenka CityStar je platná také pro trasy z České republiky do Maďarska. Zvlášť výhodná je pak pro menší skupiny do 5 osob. Například jízdenka pro 2 osoby z Prahy do Budapešti a zpět (více než 1 200 kilometrů) stojí cca 3 660 Kč, tedy cca 1 830 Kč pro jednu osobu.

Pro cestu z Prahy nebo Brna do Budapešti pak platí ještě speciální sleva určená pouze pro cesty mezi těmito městy. Cena takové zpáteční jízdenky je kolem 2 000 Kč.

Také Maďarsko lze poznávat s jízdenkami InterRail a EuroDomino. Cena jízdenky EuroDomino pro 3 dny je asi 1 000 Kč, pro 5 dní přibližně 1 500 Kč a pro 7 dní z doby platnosti 1 měsíc je to asi 2 000 Kč.Polsko

Mezi ČD a polskými železnicemi PKP je dohodnuta speciální slevy s názvem MOST. Jde o zpáteční zlevněné jízdenky platné ve všech obvyklých mezinárodních relacích. Cenově výhodnější variantu této mezinárodní jízdenky pak mohou získat držitelé zákaznické karty ČD – Karty Z. Cena zpáteční jízdenky z Prahy do Varšavy pro majitele Karty Z je cca 1 470 Kč a z Prahy do Krakova pak necelých 1 000 Kč.

Levně také do Švýcarska, Dánska, Chorvatska a dalších zemí

Zpáteční jízdenka CityStar je platná také do dalších zemí Evropské unie, například na trasách do Dánska, kam jezdí přímý vlak z Prahy s tím, že do Kodaně je možné cestovat s přestupem v Hamburku. Výhodné jsou při těchto cestách také skupinové slevy, které na některých železnicích mohou dosáhnout až 50 procent obvyklého jízdného. V přímých lehátkových vozech Praha – Curych je možné získat také slevu SparNight. Ta je určena pro omezený počet míst a zahrnuje nejen dopravu, ale také místo v lehátkovém oddíle. Zatímco obvyklá cena je cca 2 800 Kč, se slevou SparNight lze cestovat již od cca 1 200 Kč. Do chorvatského Splitu je pak možné cestovat speciálním sezónním vlakem Jadran Express, ve kterém platí speciální nabídka pro charterové vlaky. Cena jednosměrné jízdenky je od 1 550 Kč a zpáteční od 2 200 Kč.

Za poznáním vlakem

Pro poznávací většinou putovní cesty jsou nejvýhodnější síťové jízdenky InterRail a EuroDomino. Ty platí několik dní až týdnů a cestující během této platnosti může cestovat prakticky libovolně po příslušné zemi nebo po několika zemích, pro které má danou síťovou jízdenku. Čím více cestující pozná a nacestuje kilometrů, tím je cestování výhodnější.

U jízdenky InterRail je Evropa rozdělena do několika geografických oblastí, pro které jízdenky platí. Ty lze potom různě kombinovat. Například cena pro mladé cestovatele do 26 let je u geografické zóny A zahrnující Velkou Británii a Irskou republiku cena cca 4 800 Kč. Stejná cena platí také pro zónu C zahrnující Rakousko, Švýcarsko, Německo a Dánsko.

Levně letadlem a vlakem za poznáním vzdálených zemí

Velmi zajímavá může být také kombinace levných letenek a výhodných síťových jízdenek InterRail a EuroDomino pro poznávání zemí, které leží dál od České republiky, jako jsou Irsko, Velká Británie, Francie, Nizozemí atp. Při několikadenním pobytu v takových zemích lze podnikat výlety do jiných míst, než kam létá příslušná letecká společnost. Cena jízdenky EuroDomino s platností 3 dny v období 1 měsíce pro mladé do 26 let je například ve Španělsku ca 2 350 Kč, ve Velké Británii cca 2 800 Kč, ve Francii asi 3 400 Kč, v Itálii cca 3 200 Kč a v Nizozemsku cca 1 100 Kč.

Informace o zlevněných jízdenkách lze získat na internetu www.cd.cz nebo v mezinárodních pokladnách a v ČD centrech na vybraných železničních stanicích a u smluvních prodejců (vybrané cestovní kanceláře).

Petr Šťáhlavský
tiskový mluvčí ČD, a.s. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).