Hlavní navigace

Union banka před Evropskou komisí

Milán/Brusel 14. dubna 2004 – Evropská komise se bude zabývat nerovným a diskriminačním zacházením, kterému byla v souvislosti se vstupem do Union banky v České republice vystavena nizozemská investiční společnost Invesmart B.V. a její většinový italský akcionář Paolo Catalfamo.

Sdílet

Italský poslanec Evropského parlamentu Marco Formentini podal minulý týden k Evropské komisi žádost o intervenci ve sporu mezi Invesmartem a Českou republikou. Požádal komisi, aby od českých státních orgánů získala informace o jejich skutečných úmyslech nalézt korektní a spravedlivé řešení sporu. Poslanec Formentini očekává, že Evropská komise odpoví na jeho žádost v průběhu tří až čtyř týdnů.

Mé nespočetné pokusy o zahájení dialogu selhaly i navzdory prohlášení české vlády o snaze nalézt smírné řešení sporu, uvedl Paolo Catalfamo, ředitel společnosti Invesmart. Catalfamo očekává, že Evropský parlament a Evropská komise k této záležitosti zaujmou stanovisko. Snad bude Česká republika nyní jako nový člen EU více dbát na doporučení Bruselu. Vstupem do Evropské unie se totiž každá země zavazuje i k určitému standardu řízení před státními orgány. Protiprávní či dokonce trestné činy, jako například poskytnutí úvěrů vlastním akcionářům nebo zfalšovaný konkurz soudce Berky by zřejmě v Evropské unii dlouho nezůstaly bez trestu, dodal Catalfamo.

Invesmart B.V. je investiční společnost registrovaná v Nizozemí. Invesmart se stal většinovým vlastníkem Union Group a Union banky v červnu 2002 a Česká národní banka pak v listopadu tuto transakci povolila. V únoru 2003 byla Union banka donucena uzavřít své pobočky. Česká národní banka poté poslala Union banku do likvidace, jejímž výsledkem byl i přes opakovaná opačná prohlášení představitelů ČNB konkurz banky. V srpnu 2003 pak Invesmart a Paolo Catalfamo oznámili, že proti České republice zahájili dvě arbitrážní řízení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).