Hlavní navigace

Štikou českého byznysu 2006 je Svoboda TMS, s. r. o.

Žebříček Štiky českého byznysu, který již třetím rokem vyhodnocuje nejdynamičtější podniky České republiky, má nového vítěze. Za rok 2006 se jím stala pardubická společnost Svoboda TMS, s. r. o., jež se zabývá strojní výrobou a obráběním kovů. Celkem se letos do žebříčku Štiky českého byznysu, který vyvinula společnost Coface Czech a který představuje dosud nejkomplexnější posouzení střednědobé ekonomické výkonnosti, platební schopnosti a dynamiky domácích podniků, kvalifikovalo na základě svých hospodářských výsledků za roky 2003-2005 rekordní množství firem: 10 295.

Sdílet

Kromě počtu zúčastněných firem zaznamenal žebříček Štiky českého byznysu 2006 i další rekord. „Opět se zvýšila průměrná hodnota Indexu 1000 Coface, který rozhoduje o umístění firem v soutěži. Tato skutečnost dokládá, že dynamičnost českých firem se zřejmě i v souladu s růstem celé domácí ekonomiky v posledních letech zvyšuje,“ řekl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. „Vítězné firmě Svoboda TMS se dokonce poprvé v historii soutěže podařilo překonat hranici 800 bodů z tisíce možných,“ dodal. Vysoké bodové ohodnocení získala společnost Svoboda TMS za většinu z pěti posuzovaných kritérií, a především pak za výbornou návratnost vlastního kapitálu (ROE) i aktiv (ROA), za nárůst likvidity a za snížení již beztak dobré zadluženosti. Její Index 1000 Coface tak dosáhl dohromady 821,4 bodu.

Pozici druhé nejdynamičtější firmy České republiky si vybojovala akciová společnost Trade and Technology z Prahy, která poskytuje obchodní a technické služby související s digitálním vysíláním televizních a rozhlasových programů. Získala celkem 773,6 bodu, a to zejména za velmi vysoké hodnoty ROA i ROE a za nárůst obratu v posuzovaném tříletém období. Třetí příčku celostátního žebříčku pak s odstupem pouhé jedné desetiny bodu za Trade and Technology obsadila rovněž pražská akciová společnost Alfa Classic, zaměřující se na výrobu a distribuci pracích a čisticích prostředků. Také v jejím případě souvisí výborné umístění s pozitivním vývojem obratu i hodnot ROA a ROE.

V rámci žebříčku Štiky českého byznysu 2006 byli poprvé vyhlášeni i vítězové v kategorii velkých podniků s ročním obratem nad jednu miliardu korun a s více než 1000 zaměstnanců. První místo v této kategorii „sumců“ získala společnost Philip Morris ČR, a. s., následovaná společnostmi RWE Transgas, a. s., a Robert Bosch, spol. s r. o.

Kromě vítězů si vysoké ocenění zaslouží i firmy, jimž se podařilo během všech tří ročníků žebříčku Štiky českého byznysu udržet mezi stovkou nejlepších v zemi. Takových společností je jen několik: Medatron, VSP Data, Nypro hutní prodej, Kasko, Remak, Trask Solutions, Bibus, Ven, Albis Plastic CR, Philip Morris ČR, Elmep a Brusivo. Vítěze za jednotlivé kraje ČR a podle oboru činnosti uvádí Příloha 1, resp. Příloha 2.

Žebříček Štiky českého byznysu (www.stiky.cz) vyvinul Coface Czech s cílem nabídnout podnikatelské a odborné veřejnosti objektivní nástroj k posouzení střednědobé dynamiky českých firem na celostátní i regionální úrovni. Firmám zároveň žebříček umožňuje lépe identifikovat jejich potenciální obchodní partnery a provádět marketingovou segmentaci. Hodnocení není zatíženo žádnou individuální volbou, opírá se jen o objektivní ekonomické ukazatele (viz Přílohu 3 – Metodika žebříčku). Projekt je unikátní také v tom, že v celkovém hodnocení – po prvotní kvalifikaci firem – už nehraje žádnou roli velikost podniku, a na předních místech se tak mohou umístit i méně známé menší firmy.

Oproti předchozím ročníkům Štik českého byznysu se zřetelně změnily charakteristiky podniků z první stovky míst žebříčku. Kromě vzestupu průměrné hodnoty Indexu 1000 Coface z 683 bodů na 685,3 bodu je nejvýraznějším rozdílem nárůst průměrného zisku: ten stoupl z 61,1 mil. Kč na 78,1 mil. Kč, což je dosud nejvyšší hodnota za tři ročníky soutěže. Zvýšil se i průměrný obrat, a to z 395,5 mil. Kč na 430,7 mil. Kč, i průměrný počet zaměstnanců – z 81 na 90,5. Obrátil se tedy trend snižování hodnoty těchto ukazatelů, který bylo možné pozorovat loni. Z regionálního pohledu má v první stovce firem žebříčku Štiky českého byznysu 2006 nejvíce zástupců kraj Praha – 25 (loni 24), na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj s 15 podniky (loni jich však bylo 23), třetí místo patří Středočeskému kraji s 10 podniky (ten si naopak výrazně polepšil – loni se v top 100 umístily jen čtyři). Naopak firmy z Olomouckého kraje se tentokrát do první stovky neprobojovaly (viz tab. 2).

Coface Czech sestavil také žebříčky sta nejdynamičtějších firem pro všech 14 krajů ČR. Mezi jednotlivými regiony země jsou přitom značné rozdíly. Největší nejvyšší průměrný obrat a nejvyšší průměrný počet zaměstnanců mají firmy ze Středočeského kraje, nejvyšším průměrným ziskem a nejvyšší průměrnou hodnotou Indexu 1000 Coface se mohou pochlubit firmy z Prahy. Naopak nejnižší průměrný zisk i nejnižší hodnotu Indexu 1000 Coface vykazují podniky z Karlovarského kraje, nejnižší obrat mají v průměru společnosti z Královéhradeckého kraje a nejmenší co do počtu zaměstnanců jsou v průměru firmy z Prahy, obdobně jsou ale na tom i brněnské firmy (tab. 3).

Zajímavý je pohled na vývoj Indexu 1000 Coface v jednotlivých krajích. Proti loňsku se průměrná hodnota tohoto indexu, počítaná za první stovku nejlepších podniků, zvýšila pouze v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a Karlovarském kraji zůstala stejná; ve všech ostatních regionech se snížila. To kontrastuje s nárůstem průměrné hodnoty Indexu 1000 Coface pro první stovku nejdynamičtějších společností v celostátním žebříčku. „Znamená to, že odstup nejlepších firem v celostátním měřítku od nejlepších firem v krajích se proti loňsku zvýšil,“ uvedl Radek Laštovička.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).