Hlavní navigace

Spekulace nad dividendou Telefonica O2 ČR, propad cen akcií

Aneb jak se v uplynulém týdnu obchodovalo na trhu RM SYSTÉM.

Sdílet

Poslední den v týdnu byl ve znamení poklesu cen akcií společnosti Telefónica O2 CR, která v předchozích týdnech změnila název z původního Českého Telecomu a zároveň na sebe převedla jmění své dceřiné společnosti Eurotel. Touto finanční operací byl na Telefonica O2 CR převeden také zadržený zisk Eurotel ve výši téměř 16 mld. Kč. Tato skutečnost je předmětem spekulací nad vlivem vzájemné integrace pevného a mobilního operátora na výši a čas vyplacení dividend, které jsou „živou vodou“ pro vzrůsty a poklesy ceny uvedených akcií. Cena těchto akcií tak prožila v průběhu týdne zajímavou „rallye“. V pondělí bylo zahájeno obchodování na ceně 476 Kč a následující den byla překonaná pěti set korunová hranice. Korekce v následujících dnech, zejména při pátečním obchodování přitlačila razantně cenu akcie k cenové hladině 453 Kč. Při pohybech v pásmu cca deseti procent tak uzavřely akcie Telefonica O2 CR týden poklesem o 4,7 %.

Z významných emisí se výraznějšímu propadu vyvarovaly akcie ČEZ, jejichž cena nepatrně klesla a poslední páteční obchod byl realizován za cenu 724,90 Kč. Nedařilo se však akciím Komerční banky, které oslabily na 3 059,20 Kč. V mezi-týdenním hodnocení se tak u této bankovní akcie jedná o 3,7 % pokles ceny.

Negativně působil na hodnotu portfolia vývoj cen akcií Unipetrolu a tabákového koncernu Philip Morrsis ČR. Akcie prvně jmenované emise poklesly během týdne o 4,7 % na závěrečnou hodnotu 194,10 Kč za akcii a Unipetrol se tak v tomto týdnu neudržel nad dvousetkorunovou hladinou. Philip Morrsis ČR poskočil o 1,21 % a cena akcií se neudržela nad dvanáctitisícovou hladinou. Závěrečný kurz těchto akcií byl 11 842,90 Kč. Pokud by udržel Philip Morris CR výši dividend na letošní úrovni 1 112 Kč na akcii, představuje stávající cena akcie zajímavý dividendový výnos ve výši 9,4 %.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).