Hlavní navigace

Říjen svědčí ČEZu a volnému trhu RM SYSTÉM Akcie Vítkovic už za 440 Kč

Fakta z kapitálového trhu

Sdílet

Spíše pozitivní sentiment zavládal v uplynulém týdnu na kapitálovém trhu. Index trhu RM SYSTÉMu v pátek překročil 2 400 bodů a pomalu se blíží k rekordním hodnotám z počátku roku. Lví podíl na tom má ČEZ, jehož kurz v pátek překročil krátkodobě 840 Kč a smazal téměř celou ztrátu, kterou akcie utrpěly v květnu a červnu v průběhu globálního propadu celého kapitálového trhu. Připomeňme, že tehdy se obchodovalo na RM-S se stejnými akciemi i za 545 Kč. Od té doby ČEZ posílil o 54%.

V posledním týdnu akciím všeobecně pomáhá klidnější politická situace, otazník stále visí nad případným částečným prodejem ČEZu přes kapitálový trh. Obavu z převisu nabídky akcií nad poptávkou, a s tím spojený možný pokles ceny, zmírnil management ČEZu oznámením o eventuálním zpětném odkupu vlastních akcií. K růstu kurzu přispěla také informace o další akviziční příležitosti v Rumunsku, kde se ČEZ uchází o výstavbu nové elektrárny na východě země.

Akcie Vítkovic jsou poslední dobou na volném trhu bezesporu obrovským trhákem. Čísla mluví za vše. Zhodnocení 214% od léta 2005, kdy byl titul na trh zaveden až ke čtvrtečním 444 Kč je dostatečně výmluvné. Jen za poslední týden titul posílil o 16,5% při velkých objemech obchodů. V průběhu pátku investoři vybírali zisky a mírně srazily cenu zpět k 434,10 Kč.

A co se vlastně děje v této ostravské společnosti? Jednou z možných příčin takto obrovského růstu je získání investiční pobídky v hodnotě 500 mil. Kč na novou technologii výroby ocelových láhví a nádob pro alternativní pohon automobilů. Pobídku získala společnost Vítkovice cylinders, která sice není přímo nepatří do skupiny Vítkovice, a.s., ale bude úzce kooperovat se společností Vítkovice Heavy Machinery, která je nejdůležitější dceřinou společností Vítkovice, a.s.

Jaký vliv na kurz akcie má v současné době probíhající změna organizační struktury Vítkovice Holding, je velkou neznámou. Faktem je, že ÚOHS schválil spojení K&K Capital Group a VTK Group na straně jedné, se společností Vítkovice Holding na straně druhé. Organizační změny souvisí pravděpodobně se spory pana Světlíka s s panem Komárkem o nadvládu nad holdingem. Karel Komárek je jediným akcionářem společnosti K&K Capital Group a VTK Group vlastní 78% akcií Vítkovic, a.s. obchodovaných na trhu RM SYSTÉM.

Akciím Unipetrolu v pátek pomohlo oznámení o zájmu společnosti zvýšit podíl v České rafinérské, kde v současné době disponuje 51% rozhodovacích právy. Ostatní akcie jsou rovnoměrně rozděleny mezi ConocoPhillips, Eni a Shell. Týden Unipetrol uzavřel na 203 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.
20. října 2006

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).