Hlavní navigace

Platební morálka v mnoha evropských odvětvích se zhoršuje

Platební morálka v mnoha odvětvích průmyslu se od konce léta 2006 do jara 2007 zhoršila. To jsou závěry právě ukončené studie „Payment practice barometer“ 15 evropských nejdůležitějších sektorů průmyslu. Jedná se o zvláštní edici pravidelně vydávané studie platební morálky, prováděné doposud v šesti evropských zemích, ve spolupráci Atradius Credit Insurance a s Financial Times Deutschland.

Sdílet

„V některých oblastech průmyslu jsou nyní dluhy urovnávány rychleji, než tomu bylo dříve, ale riziko nezaplacení faktur s tímto trendem nepokleslo. Výsledky ukazují, jak důležité je pro podniky zajištění ochrany před nezaplacením“, říká Thomas Langen, regionální ředitel Atradius pro Německo a střední a východní Evropu.

Dopravu aktuálně vyhodnotilo 1200 dotazovaných evropských firem jako oblast s největším zhoršením platební morálky. V průměru obchodníci musí čekat na příchod platby 53 dnů. Při posledním dotazování před rokem to bylo „jen“ 43 dnů. Chemický a farmaceutický průmysl jsou na tom obdobně. Splacení dluhů se u nich významně prodloužilo – z 50 na 59 dnů. Hodnotí-li se výskyt absolutních výpadků zaplacení, tedy že vystavitel faktury se svých peněz nedočká, oproti poslednímu zjišťování proběhla největší změna v již zmiňovaném sektoru dopravy a také financí. V těchto oborech je riziko v porovnání s ostatními největší. To samé platí ve zpracovatelském průmyslu; jakkoliv větší riziko nezaplacených faktur vyvažuje rychlejší platební morálka. V průměru peníze v tomto sektoru přicházejí po 48 dnech, v porovnání s 60 v létě 2006.

„Pro české firmy velmi zajímavá oblast automobilového průmyslu doznala podle studie Atradius v uplynulém roce zlepšení. Zpoždění zaplacení faktur bylo o něco méně časté – v roce 2007 2,6 % vs. 2,8 % o rok dříve. Stejně tak výpadek zaplacení faktur poklesl z 1,6 % na 1,5 %,“ dodává s ohledem na českou ekonomiku zajímavé informace Robert Čapka, ředitel Atradius pro Českou republiku.

Srovnání oborů (vyznačeny některá zajímavá zhoršení či zlepšení)

atradius

Zdroj: Payment practice barometer – special edition; *x – chybí dostatečný vzorek firem


Studie Payment practice barometer zaměřená na průmyslové obory je volně dostupná na stránkách www.atradius.de, v rubrice Publications. Dokument poskytuje detailní informace o platební morálce v 15 důležitých evropských oborech, stejně jako porovnání oborů v rámci 6 zemí – Německo, Belgie, Francie, Velká Británie, Itálie a Nizozemí. Studii pravidelně provádí Atradius Credit Insurance N.V. ve spolupráci s Financial Times Deutschland. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).